Przewodnik Zakopane, czyli jak szukać przewodników w Zakopanem

Potrzeba wynajęcia przewodnika, dzięki któremu wędrowanie w górach jest bezpieczniejsze, o czym przekonują różne związki przewodników lub górskie organizacje chyba jest bezdyskusyjna w każdym przypadku. zdaniem wielu osób, które mają własnych, stałych przewodników, o każdej porze warto skorzystać z usług przewodników. Zwiedzanie Tatr z przewodnikiem górskim to poznawanie gór od innej strony. Na pewno wśród podążających szlakami turystycznymi i czytając różne fora i portale społecznościowe można spotkać się z odmiennymi opiniami. Opieka przewodnika tatrzańskiego to bezsensowna, zbyt droga usługa. Takie stereotypy mogą być pogłębiane poprzez niedawną zmianę przepisów. przewodnik zakopane, przewodnik tatry Co możemy znaleźć szukając tej usługi wpisując w Google przewodnik zakopane lub po prostu chyba popularniejsze nawet hasło przewodnik tatry ?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z odpowiedzialności jakie nakłada na nie obowiązek „zachowania należytej staranności w celu ochrony życia i zdrowia własnego i innych osób” i że jest on na tyle szeroki, że nie sposób go pominąć, czy w konkretnym przypadku nie jest uzasadnione albo wręcz konieczne zapewnienie opieki przewodnika. Dlatego warto w takich sytuacjach rozważyć, czy aby nie wpisać w wyszukiwarce “przewodnik zakopane” czy np. “przewodnik tatry” i zwyczajnie sprawdzić dostępne oferty. Podsumowując – ustawa nie pozwala na bezmyślne chodzenie po tatrach, a bywa,że zabrania wręcz tego wprost. Tym bardziej, że w przepisach mowa jest wyraźnie, że organizatorzy turystyki są obowiązani zapewnić klientom uczestniczącym w imprezach turystycznych opiekę osób posiadających kwalifikacje odpowiednie do rodzaju imprezy (art. 30 ust. 1). Za odpowiednie kwalifikacje ustawa uznaje uprawnienia przewodnika turystycznego lub pilota wycieczek. W każdym razie za przemyśleniem wynajęcia opieki przewodnika przemawia również zdrowy rozsądek. Od dawna wiadomo przecież, że doświadczenie w górach nie jest prostą sumą wysokości „zdobytych” szczytów, jak również, że bezpieczeństwo w górach nie jest prostą sumą ilości sprzętów, w które się zaopatrzyliśmy. Bezpieczeństwo na trasie zależy od wielu okoliczności. Czasami proste planowanie trasy, może wpłynąć na atrakcyjność wyprawy i bezpieczeństwo. Przewodnik powinien brać pod uwagę i przewidywać najmniejsze szczegóły, jak np. zatłoczenie szlaku, co również wpływa na bezpieczeństwo np. (spadające kamienie strącane przez tłum). Przewodnik powinien umieć dobrać sprzęt, ocenić stopień umiejętności osób (grupy), warunki pogodowe, określić plan wycieczki.

Można sobie zadawać pytania czym kierować się przy wyborze przewodnika górskiego? Przede wszystkim ważne jest jaka ma być skala trudności wycieczki. Sprawa jest w miarę prosta w przypadku tras oznaczonych, a w przypadku tras nieoznakowanych jak np. na Żółtą Turnię bezpieczeństwo może zapewnić jedynie osoba przygotowana. Wpisując w wyszukiwarce hasła przewodnik zakopane czy sztandarowe przewodnik tatry powinniśmy zwrócić uwagę na to czy możliwy jest kontakt w celu wcześniejszej weryfikacji uprawnień. Staż pracy przewodnika górskiego można łatwo ocenić również czytając jego życiorys. Np. czy przewodnik przejawia jakieś inne aktywności, np. jest ratownikiem górskim, instruktorem wspinaczki czy narciarstwa, pracownikiem parku narodowego, autorem przewodników turystycznych lub wspinaczkowych itp. Wszystko to „tworzy” nam wizerunek przewodnika górskiego, pozwala na lepsze poznanie go i sprzyja podjęciu decyzji. Zdarza się, że trzeba na trasie użyć odpowiedniego sprzętu (jak uprzęży, liny, raków) przewodnik jest w stanie ocenić, czy ma być użyty. W drodze przewodnik dba o bezpieczeństwo, poprzez obserwację i uwagi. Dba o członków wyprawy również w takich drobiazgach jak ostrzeżenia o śliskości kamieni na trasie itd. Może nas nauczyć jak odpowiednio chwytać skały przy wspinaczce, gdzie zwiększać czujność albo iść ostrożniej i powoli, niż zadzierać nogę wysoko i w ten sposób szybko zakończyć wycieczkę w najbliższym schronisku. Nauczy nas szanować góry.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.