Obiekty noclegowe niewielkie czy większe ?

Czytelniku jak odpowiedziałbyś na następujące pytania: „Jaki hotel wybrałbyś jako miejsce odpoczynku dla Ciebie, Twoich bliskich i znajomych jeśli wybierałbyś się w podróż wakacyjną lub urlop? Obiekt mały, średni a może duży? Co tak naprawdę jest dla Ciebie najważniejsze przy podejmowaniu decyzji o wyborze miejsca noclegowego? Komfort i standard? Lokalizacja obiektu Cena za nocleg? Dostępność informacji i łatwość rezerwacji? Czy może coś innego?”

Hotelom oferujemy marketing usług hotelarskich

Każdy człowiek ma prawo wolnego wyboru swojego idealnego, a bynajmniej spełniającego indywidualne preferencje, hotelu. Niezależnie od tego czy jest to obiekt mały, średni czy duży. Bez względu na to jak brzmią odpowiedzi na powyżej zadane pytania, fakty są niezaprzeczalne – nikt nie może narzucić Ci swoich preferencji, ani podjąć decyzję za Ciebie (jeśli oczywiście nie jesteś dzieckiem). Wyobraź sobie swoją reakcję gdyby ktoś spróbował zrobić coś takiego… Spojrzyjmy dokładnej na to co może się wydarzyć w momencie gdy zamiast wybrać obiekt należący do rozbudowanej sieci hotelowej decydujesz się na hotel średni a nawet mały.

Czasem jest to dobre rozwiązanie, ponieważ można poczuć się naprawdę wyjątkowo – indywidualne podejście do Twoich oczekiwań i potrzeb jest przeważnie gwarantowane, jeśli wybierasz mniejsze obiekty noclegowe. Właściciel obiektu noclegowego np. pensjonatu znający Twoje imię, mogący w razie potrzeby przesunąć wyłącznie dla Ciebie godzinę posiłku, dopasować dobę hotelową do godziny planowanego odjazdu, a jeśli jesteś stałym klientem, nawet znacznie obniżyć cenę noclegu dla Ciebie lub Twoich znajomych,
którzy przyjechali do tego samego obiektu dzięki Tobie. Są to pozytywne cechy znajdujące się w zakresie niepisanej oferty małych i średnich hoteli.

Czemu użyte zostało sformułowanie: „niepisana oferta”? Przypuśćmy, że szukasz owego obiektu noclegowego korzystając z Internetu. Udało Ci się znaleźć listę hoteli w konkretnej miejscowości, ale niestety hotelik ten nie ma własnej strony, nie wspominając o systemie pozwalającym na rezerwacje online. I co teraz? Jeśli jesteś naprawdę zainteresowany akurat tym hotelem zazwyczaj jedyna opcją jest bezpośredni kontakt telefoniczny. Jeśli podano e – mail, to oczywisty jest fakt, że na odpowiedź na pewno będziesz musiał poczekać… Jak długo? – Nie wiadomo… Podejmujesz decyzję i dzwonisz. Po pierwszym telefonie otrzymujesz informacje jakie są aktualne ceny oraz czy w podanym przez Ciebie terminie są wolne miejsca. Uzyskujesz jakieś ważne dla Ciebie informacje i… Prawdopodobnie oznajmiasz, że potrzebujesz się jeszcze zastanowić. Dodatkowo gdybyś zechciał uzyskać informacje dotyczące innych małych lub średnich obiektów musiałbyś zadzwonić jeszcze kilka razy, a te telefony w rezultacie dają Ci tylko podstawowe informacje. Bez względu na to czy tego chcesz czy nie, gdy wybierzesz już obiekt noclegowy, w którym zdecydujesz się przebywać podczas urlopu będziesz musiał zadzwonić jeszcze raz i oznajmić, że pojąłeś decyzję i chcesz zarezerwować pokój.

Następnie kolejnym krokiem jest zapłacenie zaliczki, otrzymanie potwierdzenia wpłaty itd. Ten proces wymaga od Ciebie ogromnego wysiłku i bywa, że trwa kilka dni, bo bez innowacyjnego systemu rezerwacyjnego wszystko się wydłuża a w dodatku to Ty ponosisz koszt za każde połączenie… Jednym z rozwiązań problemu jest obsługa recepcji hotelowej.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.