Porady fotografa weselnego

Wraz z większą dostępnością sprzętu fotograficznego i nasyceniem rynku coraz tańszymi aparatami cyfrowymi a co za tym idzie dość natychmiastowym wzrostem dostępności fotografii, jako takiej nawet dla zwykłego zjadacza chleba można dostrzec dziwne inklinacje rynkowe. W obecnych czasach nabytek dobrego aparatu wraz z podstawowym osprzętem; lampa, wspomagające obiektywy nie stanowi już większego problemu i ogromnej luce w budżecie. Mając do dyspozycji kwotę 4 do 6 tysięcy złotych jesteśmy w stanie skompletować sobie podstawowy skromny zestaw fotograficzny, który swoimi możliwościami spokojnie podoła rozwiązaniom z przed około 6-7 lat kosztującym sporo ponad kilkanaście tysięcy złotych. Niesie to za sobą pewne ryzyko , o których szerzej opowiem dalej w artykule . ;

Razem z upowszechnieniem się sprzętu fotograficznego i nasyceniem rynku coraz tańszymi aparatami cyfrowymi a co za tym idzie dość natychmiastowym wzrostem przystępności fotografii, jako takiej nawet dla zwykłego zjadacza chleba można zarejestrować interesujące inklinacje rynkowe. W chwili obecnej kupno przyzwoitego aparatu wraz z podstawowym osprzętem; lampa, wspomagające obiektywy nie stanowi już większego problemu i ogromnej dziury w budżecie. Dysponując kwotą 5 do 7 tysięcy złotych jesteśmy w stanie skompletować sobie podstawowy skromny ale dobry zestaw fotograficzny, który swoimi możliwościami spokojnie sprosta rozwiązaniom z przed 5 – 9 lat kosztującym sporo ponad kilkanaście tysięcy złotych. Niesie to za sobą spore groźby , o których szerzej zreferuję dalej w felietonie .

Jakie to ma znaczenie dla rynku usług branży ślubnej ?

Można powiedzieć podstawowe dwie . Pierwsza to dość spora konkurencja a co za tym idzie spadek cen za usługi . Dla klienta ma to dość wartościowy wydźwięk pod warunkiem, że spędzi sporo czasu na poszukiwaniach. Da się teraz stosunkowo łatwo przebierać i jest coraz taniej, ale trzeba uważać . Drugi aspekt to zasadnicze pogorszenie, jakości usług . Niestety istnieje teraz spore ryzyko złego wyboru fotografa ślubnego.

Fotografia ślubna od dobrych pięciu lat jest jedną z moich dziedzin, którymi się zajmuję, śledzę w związku z powyższym od czasu do czasu rynek oraz rywalizację. Dochodzę do pewnych wniosków , którymi podzielę się w paru słowach poniżej .

Postaram wczuć się na chwilę w postać młodej pary (MP), która szuka dla siebie fotografa ślubnego , pominę videousługi, bo do niego mi daleko i nie interesuje mnie on. Skupiamy się na zdjęciach ślubnych. Poszukuje zatem jako MP dla siebie fotografa . Najłatwiej z polecenia od znajomych, tutaj mamy do czynienia ze wypróbowanymi rozwiązaniami i wiemy, czego możemy się spodziewać wybierając tego samego fotografa. Najprostsze rozwiązanie . Sporo trudniej jak zmuszeni jesteśmy szukać od początku . Zatem jako PM odpalam Internet i wpisuję najprostsze hasła , jakie przyszły mi do głowy. Przykładowo mieszkając w Małopolsce szukam :

– fotograf ślubny Kraków
– zdjęcia ślubne Kraków
fotografia ślubna

I co wychodzi? Ilość wyników, które wyświetla google mieści się w zakresie od kilkudziesięciu tysięcy do nawet kilku milionów . PM szybko analizuje oferty na pierwszej stronie i problem . Albo potwornie drogo albo portfolio fotografa lekko mówiąc są przeciętne. MP szuka, wykonuje sporo telefonów, wysyła wiele zapytań, trwoni wiele czasu. Niełatwe zadanie przedrzeć się przez tę ilość ofert. Współczuję takiego zadania MP.

Podsumowując

Obserwując całą tę sytuację z mojego zaplecza czy też podwórka, w którym i ja czasem urzęduję . Czasami włos stroszy mi się na głowie . Mam spory już bagaż doświadczeń , lata spędzone na fotografowaniu, wyrobione oko , pewien gust oraz pojęcie o fotografii. Bez trudności , mogę na pierwszy rzut oka wyłuskać brak profesjonalizmu i szmirę. I zbliżam się tym samym do kwintesencji tego przykrótkiego artykułu . Niestety wszystko w naszym życiu niestety dotyka miernota . Tak i usługa branży ślubnej dość spowszedniała i zeszła na psy . Obserwując portfolia niektórych fotografów przenika mnie zażenowanie, że pracuje w tej branży. Ludzie, którzy bezczelnie mają Zuchwałość oferować swoje usługi za pieniądze nie mają bladego nawet wyobrażenia o fotografii . Drewniane wyczucie kadru, zero wyobrażenia o postprocesingu zdjęć . Zerowy niedostatek poczucia chwili, kadru, zmysłu kompozycji. Żałość. Miałem już okazję nawet powtarzać zdjęcia ślubne plenerowe MP po ich ślubie, bo ich fotograf, na którego przyoszczędzili nieco gotówki bądź ot tak ich naciął swoimi umiejętnościami oddał im zdjęcia , które wstydzili się pokazywać znajomym . To dość nagminne zjawisko. Coraz bardziej powszechna rzeczywistość . Mamy wolny rynek i korzystają na tym miernoty, które nie posiadają za grosz obciachu i autokrytyki. Za tych właśnie pseudo profesjonalistów, jako fotograf uczciwy i rzetelny , sumienny rzemieślnik chciałbym wszystkich przeprosić Młode Pary. Życzę Wam powodzenia i samych udanych zdjęć .

Na sam finał już mój mini przewodnik jak wybierać właściwego fotografa? Zapraszam:

· porfolio – pierwsze wrażenie niezmiernie ważne. To jest nasza wizytówka. Podoba się, prosić o cenę i umawiać się na spotkanie i oglądnąć kilka indykatywnych reportaży. Kategorycznie brać nogi za pas, jeśli fotograf posiada kiepskie portolio czy mocno odstające od prezentowanych zdjęć na stronie w Internecie. Śmierdzi to szfinglem.
· umowa – przeczytać i zbadać, najlepiej poprosić o jej wersje elektroniczną przed spotkaniem i przeanalizować.
· sprawdzić czy przedstawiane zdjęci są autorstwa danego fotografa i czy to właśnie on będzie wykonywał reportaż. W razie niepewności też brać nogi za pas.
· upewnić się, jakim aparatem dysponuje fotograf, poprosić o poradę znajomego fotoamatora.
· zapytać dokładnie, co fotograf oferuje w ramach pakietu i usługi, jakie terminy realizacji, jakie albumy, na jakich zasadach, za jaką dopłatą, jakie odbitki, czy oddaje zdjęcia w wysokiej rozdzielczości czy tylko wglądówki, czy edytuje wszystkie oddane zdjęcia. Wystrzegać się takich, którzy oddają więcej niż 300 – 400 zdjęć. Ilość idąca np. w tysiąc to już powinien od razu zapalić w głowie lampkę ostrzegawczą i skierować nas do wyjścia z takiej demonstracji i spotkania.

Fotografia ślubna Kraków

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.