MH-MATTON – rady n.t. tapetowania

Stare tapety papierowe zawsze można dokładnie usunąć nawilżając je uprzednio wodą ze środkiem do usuwania tapet. Tapety z winylu powinno się wcześniej sperforować stalową szczotką, by woda przeniknęła pod tapetę, a potem zdejmować za pomocą szpachli.

Na właściwie przygotowanej powierzchni można przykleić każdą tapetę bez problemów. Po nałożeniu tynku trzeba odczekać zazwyczaj 1,5 miesiąca. W razie wątpliwości powinno się na powierzchnię o wymiarze ok. 50×50 cm przykleić za pomocą taśmy klejącej folię. Jeśli po 12 godzinach pod folią pojawi się wilgoć, należy pomieszczenie dalej intensywnie wietrzyć.

Z uwagi na to, że świeży tynk jest bardzo chłonny, powinno się najpierw nałożyć pierwszą warstwę kleju, a po jej wyschnięciu dopiero następną, właściwą na którą przykleja się tapetę. Zasady dobrego tapetowania. W pierwszej kolejności tapetujemy sufit, a później ściany. Tapety winylowe najlepiej przyklejać, kiedy temperatura w pomieszczeniu wynosi 15-20 stopni, kiedy kleimy tapety papierowe może być niższa: 10 stopni.

Gwarancją zarówno trwałości tapetowania jak i osiągnięcia zaplanowanego ]efektu dekoracyjnego jest prawidłowe przygotowanie ściany – musi być ona wysuszona, wygładzona, twarda i czysta.

Powierzchnie pomalowane farbami kredowymi trzeba najpierw zmyć wodą, a gdy wyschnie ścianę zagruntować, powierzchnie pokryte innymi rodzajami farb (lakierowane, olejne) pomalować specjalnym substancją do ich usuwania lub przetrzeć papierem ściernym.

Oklejanie drzwi.
Tapetę przy drzwiach zacząć kłaść z dowolnej strony. Po ułożeniu warstwy tapety pod sufit, obciąć ją wzdłuż poziomej ramy drzwi. Później przycisnąć tapetę do zewnętrznej pionowej krawędzi drzwi i przyciąć z pewnym zapasem. Dopasować brzegi tapety do górnej i bocznej krawędzi.

przyklejając bryty tapety szczególnie w trudnych narożnikach należy zwrócić uwagę aby tapeta nie nasiąkała za długo, ponieważ mogą tworzyć się pęcherze i powstawać szpary przy łączeniach. Nie wolno przyspieszać schnięcia przez tworzenie przeciągów lub zwiększanie temperatury ogrzewania. Pomieszczenie tapetami winylowymi należy wietrzyć trzy do czterech dni, żeby mieć pewność, że tapeta jest już sucha. Jeżeli na tapecie pojawią się pęcherze, najlepiej naciąć je na krzyż, spód tapety powinno się posmarować klejem, wierzch ostrożnie wygładzić.

Tags:

Comments are closed.