Oleje stosowane w samochodach

Należy uwzględnić zmienne warunki pracy oleju: od zimnego startu silnika poprzez pracę na biegu jałowym, pracę przy różnych jego obciążeniach, aż do jego zatrzymania.
Olej powinien posiadać właściwości umożliwiające spełnianie wszystkich przypisanych mu funkcji. Projektant oleju powinien pamiętać o wszystkich tych uwarunkowaniach i uwzględnić je przy opracowywaniu technologii oleju.

OLEJ SILNIKOWY Konstrukcyjny element silnika, spełniający cały szereg funkcji, takich jak:
– zmniejszenie tarcia
– zmniejszenie zużycia silnika
– utrzymanie silnika w czystości
– ochrona przed korozją – odprowadzenie ciepła
– doszczelnianie komory spalania
– inne

OLEJE ENERGOOSZCZĘDNE (klasyfikacja EC) Energia wytwarzana przez silnik spalinowy w części jest zużywana na pokonanie oporów wewnętrznych. Opory te są bezpośrednio zależne od lepkości oleju. W związku z tym silniki smarowane olejami o większej lepkości zużywają nieco więcej paliwa niż silniki o smarowane olejami o mniejszej lepkości. Oszczędność paliwa może być rzędu kilku procent.

KLASYFIKACJA EUROPEJSKA ACEA (CCMC) W związku z tym, że warunki eksploatacji pojazdów europejskich są odmienne w porównaniu z amerykańskimi, opracowano klasyfikację ACEA (CCMC). Uwzględnia ona jedynie nowoczesne, o wysokiej jakości oleje silnikowe.

DOBÓR OLEJÓW SILNIKOWYCH Jeżeli chcemy zastosować do silnika olej innego producenta (innej marki) to powinniśmy dobrać olej:
– o tej samej klasie lepkości
– o tej samej klasie jakościowej W przypadku braku zaleceń wg ACEA/CCMC może być wystarczająca klasyfikacja wg API z tym jednak zastrzeżeniem, że klasyfikacja europejska jest ostrzejsza i w większym stopniu uwzględnia europejskie konstrukcje silników. Olej niższej klasy jakościowej można zastąpić olejem klasy np. SG/CD, ale nigdy odwrotnie. Nie jest również wskazane przechodzenie na stosowanie oleju lepszego o kilka klas np. z klasy SD na SG. Jeżeli mamy wątpliwości to najlepiej wybrać olej klasy lepkościowej SAE 15W/40 lub 10W/40.

Tags:

Comments are closed.