Technika świetlna

Kolorymetria nazwa ta zapewne laikowi nic nie powie, natomiast fizyk czy człowiek związany z branżą oświetleniową zapewne wie, iż,że jest to dział nauki zwanej optyką. Zajmuje się ona opisywaniem ilościowym i charakterystyką barw, które dostrzega człowiek oraz zwierzęta. Tak jak napisane zostało wcześniej dziedzina ta bada jak człowiek postrzega barwy wykorzystując do tego sprawdzone metody opisu barw, opierając się na skali barw.

Oświetlenie drogowe musi spełniać restrykcyjne, wydane przez odpowiedni organ administracji rządowej normy oświetleniowe. Dlatego jeszcze przed montażem lamp oświetleniowych prowadzone są badania: jakiej jakości będą emitowały one światło. Następnie już po montażu działanie oświetlenia drogowego jest stale sprawdzane przez odpowiednie służby tak aby cały czas spełniało ono narzucone normy.

Projektowanie oświetlenia nie polega już tylko na opisaniu gdzie mają umieszczone być źródła światła i jakiej mają one być mocy. W obecnych czasach każdy chce aby sam mógł już po montażu decydować o mocy podawanego światła nawet w domu, nie mówiąc już o halach sportowych, stadionach, tatrach czy operach, gdzie źródła światła muszą często być jeszcze mobilne. Sterowanie oświetleniem po ukończonej instalacji jest dziś jednym z wymagań inwestorów.

W celu usystematyzowania badań nad światłem powstała dziedzina nauki, której głównym celem jest dokładne opisanie światła postrzeganego przez ludzkie oko. Fotometria bo o niej mowa w poprzednim zdaniu jest działem optyki, dla którego istotne jest wrażenie jakie jest przyswajane przez ludzkie oko, a więc inaczej niż w radiometrii, która skupia się na pomiarach energetycznych.

Niewiele osób wie, że do istnieje dziedzina nauki, której głównym celem jest badanie rozsyłania światła, mierzenia światła i barwy tak aby później osiągnąć jak wydajniejszy efekt przy montowanym oświetleniu. Technika świetlna, bo o niej tu mowa, stoi za wszystkim badaniami nad światłem, które prowadzone były w celu określenia najlepszego systemu oświetlenia dróg, budynków, miast, wydarzeń sportowych czy koncertów.

Tags:

Comments are closed.