Zaprojektujemy i wyposażymy Twój sklep

Bardzo ważnym elementem wyposażenia jest stoisko piekarnicze. Nasza firma ma w swojej ofercie regały piekarnicze wykonane z płyty meblowej w różnych kolorach oraz naturalnego drewna, z własnym oświetleniem. Projektując tego typu stoisko możemy również ustawić ladę cukierniczą chłodniczą i ladę do podawania pieczywa. Stoisko piekarnicze powinno być usytuowane w strefie najbardziej oddalonej od wejścia. Wybór urządzeń chłodniczych na nabiał uzależniona jest przede wszystkim od wielkości powierzchni i możliwości danego sklepu.

Regały na owoce i warzywa bardzo często montuje się przy wejściu na salę sprzedaży. Regał taki przystosowany jest do położenia całych skrzynek, posiada półki na owoce i warzywa oraz odpowiednie oświetlenie. Stoiskiem, które przyciąga klienta i prowadzi w głąb sklepu jest stoisko mięsno-wędliniarskie. Wyposażamy je w specjalistyczny sprzęt chłodniczy, krajalnicę, kloc do rozdzielania mięsa, topór. Całość stoiska zabudowana i wyposażona w szafki meblowe.

Regały przyścienne występują na rynku o długości 0,66m, 1,00m, 1,33m, a ich wysokość najczęściej stosowana to 2,10m. Stosuje się różne konfiguracje ]link]półek w zależności od grup towarowych[/link] i rozmiarów. Regały wolno stojące dwustronne tzw. Gondole najczęściej stosowana wysokość to 1,60m powinny być tak ustawione by w odpowiedni sposób prowadziły klienta po sklepie, nie mogą jednak być zbyt długie ciągi, a minimalna odległość pomiędzy ciągami to 1,00m. Gondole najczęściej ustawiane są tak aby przejścia pomiędzy nimi były widoczne dla personelu sklepu, obsługującego stoiska specjalistyczne.

W obiektach handlowych o powierzchni do 200m kw. Nie montuje się wiele stanowisk kasowych[link], najczęściej są to dwa stanowiska kasowe, jeśli to możliwe jedno umieszczamy przy [link]stoisku monopolowym, a boks kasowy naprzeciw tej kasy na ladzie. Boks kasowy z taśmą przesuwną jest wygodny, wpływa na szybszą obsługę klienta. Nowoczesne regały sklepowe w porównaniu z ich poprzednikami dają wiele możliwości aranżacji przestrzeni obiektów handlowych.

Urządzenia ekspozycyjne powinny być w pełni zagospodarowane. Towar powinien być uzupełniany według zasady „pierwsze weszło, pierwsze wyszło” aby zapobiec przeterminowaniu towarów. Produkty najcięższe umieszczać na dole regału.Towary powinny być eksponowane przodem. Towary umieszczać według cen, tzn. najtańsze najniżej, najdroższe wyżej

Tags:

Comments are closed.