Łodzie aluminiowe

Łodzie aluminiowe ze względu na cenę wciąż nie są w Polsce popularne. Czy rzeczywiście ich kupno jest nieopłacalne, a ich zakup pozostaje wymysłem klientów z nadmiarem gotówki? Na temat łódek aluminiowych, wciąż jest u nas mało informacji, a dezinformacje prowadzą często do błędnego ich postrzegania.

Zaczniemy może od mitu, który w Polsce powtarza sobie wielu wędkarzy, którzy twierdzą, że łodzie aluminiowe są hałaśliwe i można wypłoszyć nimi ryby. Jeżeli tak jest, to co wpływa na to, że występuje takowe zjawisko? Po części można się zgodzić z owym stwierdzeniem, ale problem dotyczy tylko i wyłącznie łódek nitowanych z bardzo cienkiej blachy 1,0 -1,7mm. Ponieważ takiej grubości blachę, jest bardzo ciężko usztywnić, podczas płynięcia w ślizgu mogą być słyszalne charakterystyczne dudnienie. Owe zjawisko kompletnie zanika przy łódkach aluminiowych, w których zastosowano dno 2,0 – 2,5mm, wręcz dzięki swoim właściwościom ślizgowym słychać tylko szelest wody uciekającej spod dna. A więc jest to tylko kwestia usztywnienia łodzi. Na małych spawanych łodziach aluminiowych złowiłem swoje najpiękniejsze okazy, więc ryby kompletnie nie boją się jednostek aluminiowych.

Przede wszystkim łodzie aluminiowe ważą mniej niż standardowe łódki laminatowe. Przekłada się to na długookresowe oszczędności na benzynie. Zwłaszcza silniki przyczepne o większej mocy wymagają więcej paliwa. Ważnym elementem jest czas użytkowania, oraz konserwacja podczas eksploatacji łodzi. Łódki laminatowe znacznie szybciej się starzeją i wymagają więcej poświęcenia. Łódź aluminiowa przeżyje kilka zakupów łódek laminatowych, a jak nawet się znudzi model, można ją sprzedać w całkiem korzystnej cenie lub po wielu latach użytkowania zezłomować, odzyskując część pieniędzy. W tym wypadku łódź laminatowa tylko zanieczyści środowisko, a nawet trzeba będzie jeszcze dopłacać za utylizację.

Następna sprawa to cena łodzi aluminiowej. Czy rzeczywiście są one za drogie? Dlaczego w takim razie w USA oraz Skandynawii są one aż tak pożądane? W u Nas w kraju zazwyczaj patrzy tylko na koszt zakupu. Pomijając kwestię, że konsument często nie ma świadomości, że podobnie wyglądający towar jest tańszy tylko i wyłącznie z powodu zastosowania sztuczek produkcyjnych i oszczędności w materiałach, które w długim okresie mogą przysporzyć mu problemów. Nie raz widziałem łodzie wyprodukowane w u Nas do których zamiast specjalistycznej masy wypornościowej dodano mnóstwo odpadów typu styropian, butelki pet.

 Łódź aluminiowa Ważnym argumentem jest swoboda użytkowania łodzi bez ograniczeń do nabrzeży piaszczystych. Wędkarz może swobodnie, bez ograniczeń penetrować płycizny, ostrogi rzek, główki, bez obawy że w dnie nastąpi nagłe pęknięcie, co najwyżej kadłub się zarysuje, co nie wpływa na jego użytkowanie. Wytrzymałości łodzi aluminiowych do łodzi z włókna szklanego. Co prawda sam byłem świadkiem jak kolega raz za mocno spiął pasami łódkę aluminiową i pękła stępka, jednakże wypadek dotyczył wciąż łódek aluminiowych produkowanych metodą nitowania, które często są z góry zaplanowane by je wymieniać. W kadłubie spawanym wytrzymałość potwierdzają liczne nagłe wypadki łódki z przeszkodą typu lód, falochron, podwodna skała, z których zawsze aluminiowy kadłub spawany wychodził obronną ręką. Podsumowując dodając wszystkie powyższe czynniki kupno łodzi aluminiowej po prostu się opłaca Kalkulując wszystkie powyższe aspekty można jasno z całą pewnością potwierdzić opłacalność zakupu łodzi aluminiowej Wziąwszy pod uwagę wszystkie powyższe aspekty, można śmiało rzec, iż zakup łodzi aluminiowej jest decyzją roztropną.

Tags:

Comments are closed.