Właściwy dobór drukarni

Promocja jest najważniejszym elementem funkcjonowania każdej firmy, niezależnie od branży. Wiele przedsiębiorstw decyduje się na wykonywanie druków cyfrowych. Postaram się rozjaśnić jakie są różnice pomiędzy drukiem cyfrowym a offsetowym. Oczywiście każdy typ druku ma swoje wady i zalety, ale o tym w kolejnych akapitach.

Druk offsetowy dobrze jest wykorzystywać w wypadku realizacji dużych nakładów, np. druk wizytówek, druk ulotek, a nawet plakaty bądź papier firmowy najkorzystniej jest drukować na offsecie. Druk offsetowy charakteryzuje się niezwykle wysoką jakością realizacji, a przy dużych nakładach, jest to najkorzystniejsza finansowo forma drukowania dostępna na rynku.

Druk cyfrowy jest niestety niezwykle drogi przy zleceniu dużych nakładów, jest jednak możliwość personalizowania wydruków, oznaczania ich innymi numerami, czy wpisywania innych nazwisk w przypadku wizytówek czy zaproszeń. Tracimy jednak na jakości, a przede wszystkim najbardziej odczuje to nasz portfel. Druk offsetowy nie ma możliwości personalizowania wydruków, ponieważ do każdego druku niezbędne jest naświetlanie matryc, z których później drukowane są materiały.

Drukarnie offsetowe, poza drukowaniem oferują także niezwykle obszerny pakiet usług dodatkowych, jak np. szycie maszynowe, składanie, bigowanie, falcowanie, a także foliowanie wydruków. W ostatnich latach sporą popularnością cieszą się również usługi druku UV na wydrukach promocyjnych.

Druk cyfrowy będzie idealnym drukiem do zrobienia pojedynczego plakatu, czy jednostkowych materiałów promocyjnych. Należy jednak zawsze pamiętać o jakości, a różnica między tymi dwoma sposobami drukowania jest bardzo duża. Z technologii cyfrowej najczęściej korzystają klienci, którzy nie potrzebują dużych ilości wydruków. Drukarnie offsetowe nastawione są jednak na drukowanie dużych partii, często nawet dużych rozmiarów. Niestety drukarnie cyfrowe na ogół drukują format do A3, w innych przypadkach potrzebne są dodatkowe plotery wielkoformatowe (tzw. druk wielkoformatowy), z których ceny wydruków nie należą do tanich.

Trzeba zwrócić uwagę na jeszcze jedną ważną rzecz. Otóż w Polsce powstaje coraz więcej drukarni online. Dzięki temu nieważna jest dla nas jej lokalizacja. Drukarnia w Gdańsku, Wrocławiu, czy Szczecinie może nam zaproponować ofertę, a my możemy wybrać najkorzystniejszą dla siebie. Istotne jest jeszcze to, że drukarnia internetowa może nam zaoferować naprawdę tanie drukowanie.

Tags: , ,

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.