Ramułtowice

Mieszkańcy miejscowości zajmują się pracą zleceniami oraz działalnością gospodarczą (sklep, usługi budowlane oraz Biuro Rachunkowe). Rolnictwem zajmują sie tylko dwie osoby.

Ramułtowice to jednocześnie Parafia Ramułtowice Kościoła Rzymsko-katolickiego pod wezwaniem Świętej Anny do którego przynależą: Ramułtowice, Budziszów z kościołem w Ramułtowicach, Lisowice i Chmielów z kościołem w w Chmielowie oraz Karczyce i Jarząbkowice z kościołem w Karczycach. Proboszczem parafii jest ksiądz Piotr Komander Msze niedzielne odprawiane są według następującego porządku: Karczyce o 9:00, Chmielów o 10:30, Ramułtowice o 12:00

IlnicaRamułtowiceRamułtowiceW sąsiedniej wsi Karczyce znajduje się piękna szkoła podstawowa z wysokim poziomem nauczania, bezpieczna dla dzieci (pierwsze miejsce w gminie i powiecie), oraz przedszkole prowadzone przez Związek PROMYK. Dzieci dowożone są z sąsiednich wsi autobusem szkolnym.RamułtowiceIlnica

Ramułtowice to miejscowość położona 28 kilometrów o centrum Wrocławia, 17 kilometrów od Środy Śląskiej, 10 kilomterów od Kątów Wrocławskich oraz 18 kilometrów od Kostomłot, przy drodze powiatowj Wrocław Jawor. Niedługo przebiegać będzie w odległości 2 kilometrów trasa S-5.

Do 1939 roku osada rolnicza nosiła nazwę Illnisch-Romolkwitz, którą zmieniono na Ramfeld. Obecnie nosi nazwę Ramułtowice, a Ilnica (dawna Illnisch) jest przysiółkiem, czyli częścią tej wsi. Przed wojną mieszkała tu jedna z linii rodu potentatów przemysłowych Henckel von Donnersmarck. W czasie II wojny światowej, w pałacu w tej wsi mieściła się jedna z największych składnic archiwalno – bibliotecznych. Od niedawna mieszkańcy mają do dyspozycji piękny park przekazany przez gminę. Na terenie Wsi znajduje się Kościół z cmentarzem, znjdujący się na przeciwko parku. We wsi znajdują się 2 przystanki autobusowe. Nie jest może atrakcyjna turystycznie, ale cicha i położona w dużej ilości drzew.

Tags:

Comments are closed.