Automatyka i Elektronika

Największe firmy w branży bardzo często przeczesują rynek pracy w poszukiwaniu młodych talentów. Specyficznym sposobem są organizowane cyklicznie konkursy i turnieje, takie jak np. warszawski Robomaticon. Najzdolniejsi uczestnicy mogą liczyć, oprócz oczywiście nagród rzeczowych za zwycięstwo, na staż lub etat w dużej firmie. Automatyka i elektronika to dla wielu młodych ludzi najlepsza perspektywa jeśli chodzi o pracę i osobisty rozwój.

Automatyka wielu kojarzy się albo z filmami Science-Fiction, albo z halami produkcyjnymi, gdzie mechaniczne ramiona składają gotowe produkty. Ale tak naprawdę każdy z nas ma praktycznie na co dzień kontakt z podobnymi elementami, np. otwierając pilotem bramę garażu czy korzystając z ruchomych schodów w centrach handlowych.

Wśród zauważalnych trendów w branżach takich jak automatyka czy elektronika, dostrzec można skłonność producentów do inwestowania w rozwiązania bezprzewodowe. Wiązać się to będzie w przyszłości z licznymi, przewidywanymi już od dawna, przejęciami i fuzjami na rynku. Z jednej strony jest to zagrożenie związane z możliwością dyktowania cen, ale z drugiej szansa na większe finansowanie nowych technologii.

Bogaty rynek, jakim jest automatyka, podobnie jak wiele innych branż związanych z produkcją, zdominowany jest przez firmy azjatyckie, głównie z Chin. Zapotrzebowanie na tego typu części stymulują tam zarówno popyt wewnętrzny, jak i zlecenia z reszty świata. Praktycznie na każdym kroku można spotkać podzespoły z popularnym napisem MADE IN CHINA.

Jeśli chodzi o polski rynek produkcji podzespołów, elektronika w naszym kraju nie ma się wcale źle. Tworzone są u nas specjalne strefy ekonomiczne, w których znaleźć można nowe zakłady produkcyjne i badawcze. Taka polityka przyciąga do Polski wielu inwestorów z całego świata. Powstają nowe miejsca pracy, a społeczeństwo ma większe szanse na rozwój technologiczny.

Tags:

Comments are closed.