Mapy rowerowe, turystyczne, topograficzne – które najlepsze na wycieczkę rowerową.

Wraz z początkiem nowego sezonu pragnę napisać parę słów o wędrowaniu rowerem, oraz o tym, co trzeba przemyśleć planując takie kolarskie wycieczki.
Pragnę skupić się na sprawie, jaką są mapy rowerowe, potrzebne w aranżowaniu czy odbywaniu tych wycieczek.


Z pewnością inne kwestie tego typu jak chociażby rodzaj roweru, odzież czy bagaż są dokładnie opisane w rozmaitych artykułach znajdujących się w publikacjach książkowych albo serwisach internetowych. Skupmy się na mapach, ponieważ to niezwykle znacząca a mimo to niejednokrotnie pomijana rzecz, znacznie wpływająca na rowerową podróż.

Na rowerowe wędrówki najlepiej zabierać ze sobą mapy topograficzne lub turystyczne takie same, jakie zabieramy ze sobą na włóczęgi piesze. Szczególnie przydatne będą te w skali ok. 1:50 tys. – 1:100 tys., bo skala większa (powiedzmy 1:25 k) często dotyczy map o mniejszym obszarze, który bardzo szybko przebędziemy na rowerze, zatem przydałoby się posiadać takich opracowań bardzo wiele, chociażby na popołudniowy wypad do lasu. Zazwyczaj mapy turystyczne można spotkać w skali 1:50 k zatem są na tyle szczegółowe, żeby na takie opracowanie nanieść polne drogi i najważniejsze szczegóły topografii terenu. Można również kupić arkusze z serii mapa topograficzna Polski wydawnictwa Wojskowe Zakłady Kartograficzne. W skład tej serii wchodzi 151 map w skali 1:100 000.Wszystkim, którzy wybierają pedałowanie wyłącznie po szosach można polecić mapy w mniejszej skali ok. 1:250 000, jak dokładniejsze mapy samochodowe. Tylko należy pamiętać o niemałych ograniczeniach, które wynikają z braku naniesionych dróg gruntowych. A przecież po to m.in. podróżujemy rowerem, aby przemieszczać się po obszarze, gdzie nie można dostać się autem. Warto znać możliwości zrobienia skrótu trasy i uprzyjemnienia sobie wycieczki szlakiem powiedzmy przez las zamiast naokoło pośród śmigających samochodów.

Tags: , ,

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.