konserwacja metalu

Niejednokrotnie obraz jest nie tylko okropnie brudny i spękany ale farba schodzi płatami. Podłoże – płótno – rozłazi się w rękach. Na dodatek nie jest to tylko jedna, oryginalna warstwa płótna. Już kiedyś ktoś podklejał stare płótno, żeby uratować obraz i teraz wszystko razem jest w fatalnym stanie. Taka konserwacja zabytków to żmudny i długotrwały proces.

Zazwyczaj uważa się, żepracownia konserwacji stosuje takie same substancje, jakich używali dawni artyści. W rzeczywistości bywa różnie. Wiele renomowanych konserwatorów stosuje do dzisiaj dublaż na klajster i inne metody sprzed wielu lat.

W naszym kościele wisi obraz. Jest już tak poczerniały, że trudno rozpoznać, co przedstawia. Parafianie przyzwyczaili się do tego i myślą, że to dawny malarz w takiej ciemnej, “nastrojowej” tonacji namalował dzieło. Ja chyba myślę że przydałaby mu się konserwacja obrazów.

Fachowiec oceni, czy oryginalne malowidło pokryła gruba warstwa tłustego kurzu. Na dodatek te spękania. To już nie tylko normalna oznaka starości. Płatki farby w wielu miejscach odchodzą od płótna. Obraz powinien trafić w ręce fachowców. Namówić trzeba księdza żeby przemyślał czy nie potrzebna temu obrazowi konserwacja dzieł sztuki.

Dobra pracownia konserwacji jest w dzisiejszych czasach w cenie.Dobry fachowiec doskonale oczyści obraz. Musi usunąć wszelkie zabrudzenia: kurz i tłuszcz, którymi pokryte jest malowidło. Nie da się tego zrobić przy pomocy wody i mydła. Fachowcy mają do dyspozycji całą gamę środków chemicznych.

Mieszaninę rozpuszczalników dobiera się do każdego dzieła indywidualnie. renowacja zabytków oznacza żmudny proces ratowania dzieła. Często w pracowni konserwatora okazuje się, że sprawa wygląda gorzej niż to się wydawało na pierwszy rzut oka.

Obecnie w konserwacji dzieł sztuki coraz częściej korzysta się z materiałów nowej generacji. Tak, jak w każdej innej dziedzinie, tutaj też panują pewne mody. Teraz modne są żywice sztuczne nawet przy takim zabiegu jakim jest konserwacja metalu.

Wielokrotnie trudno jest rozróżnić, co jest oryginalną substancją dzieła a co efektem pierwszej niezbyt udanego procesu czyszczenia i naprawiania obrazu jakim jest konserwacja obrazów.

Tags:

Comments are closed.