Plusy i minusy klimakonwektorów

Standardowe instalacje grzejników żądają osobnego instalowania klimatyzatorów. Prosto mówiąc: trzeba pamiętać niezależnie o grzaniu tudzież ochładzaniu, a także instalować inne urządzenia, jeśli system co ma działać oprócz tego jak klimatyzator. Można jednakowoż uniknąć tego problemu,wszystko dzięki rozwiązaniu technicznemu, które stanowi system grzewczy i klimatyzację w jednym. Jest to tak zwany klimakonwektor, inaczej FCU (fan-coil, po polsku wiatrak, choć nazwa ta bywa myląca). Czym jest to ustrojstwo i w jakich sytuacjach się sprawdza?

Plusem klimakonwektorów jest ich multifunkcyjność. Są to urządzenia świetnie przystosowane zarówno do grzania, jak i chłodzenia, mogą więc zastąpić jednocześnie urządzenia grzewcze i klimatyzację. Temperaturę w danym lokum możemy dowolnie kontrolować; z powodu wygody obsługiwania klimakonwektory zyskały uznanie szczególnie w zakładach przemysłowych czy biurach.

Bezsprzecznym plusem może być oszczędność przestrzeni. Ponadto klimakonwektor – albowiem działa dzięki wiatrakom – oczyszcza, filtruje i osusza powietrze. Jest ponadto bardziej przyjazny środowisku naturalnemu niż standardowa klimatyzacja. Działanie tej ostatniej oparte jest na freonie, tymczasem klimakonwektor grzeje i ochładza dzięki wodzie.

Rozważmy teraz wady. Klimakonwektory to funkcjonalne urządzenia, aczkolwiek ich użytkownicy zwracają uwagę na większe niż w przypadku klimatyzacji ryzyko wystąpienia oblodzenia systemu – bądź co bądź wykorzystywana jest tu woda. Klimakonwektory mogą też nieco hałasować. Należy precyzyjnie dobierać ich moc, szczególnie jeśli chodzi o pokoje, gdzie pragniemy ciszy.

Tags: ,

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.