Serwis komputerowy

Komputer od tradycyjnego kalkulatora odróżnia umiejętność wykonywania wielokrotnie, automatycznie powtarzanych obliczeń, wg algorytmicznego wzorca zwanego programem, gdy tymczasem kalkulator może zwykle wykonywać tylko pojedyncze działania.

Współcześnie komputery najczęściej dzieli się na:* komputery osobiste (“PC”, z ang. personal computer) – o rozmiarach pozwalające na ich umieszczenie na biurku,* komputery domowe – poprzedniki komputerów osobistych,* komputery mainframe – często o większych rozmiarach, których przeznaczeniem jest przetwarzanie dużych ilości danych, * superkomputery – największe komputery o dużej mocy obliczeniowej, używane do czasochłonnych obliczeń naukowych i symulacji skomplikowanych systemów. notebooki serwis opole

Większość współczesnych komputerów opartych jest na tzw. architekturze von Neumanna, tj. składa się z trzech podstawowych elementów: * procesora – podzielonego na część arytmetyczno-logiczną czyli układu, który faktycznie wykonuje wszystkie konieczne obliczenia oraz część sterującą, * pamięci RAM – (od ang. Random Access Memory) czyli układy scalone, które przechowują program i dane oraz bieżące wyniki obliczeń procesora i na bieżąco wymienia dane z procesorem, * urządzeń wejścia/wyjścia – które służą do komunikacji komputera zoczeniemlaptopy serwis opole

Jakkolwiek istnieją mechaniczne maszyny liczące, które potrafią realizować całkiem złożone programy, zazwyczaj nie zalicza się ich do komputerów. Warto jednak pamiętać, że prawzorem komputerabyła maszyna Turinga, którą można by wykonać w całości z części mechanicznych, a pierwsze urządzenia ułatwiające obliczenia były znane w starożytności,np.abakus z 440 p.n.e..

Właściwie wszystkie współczesne komputery to maszyny elektroniczne. Próby budowania komputerów wykorzystujących przełączniki optyczne, optoelektronicznych, biologicznych (wykorzystujące wypreparowane komórki nerwowe) czy molekularnych (wykorzystujące jako bramki logiczne pojedyncze cząsteczki) są jeszcze w początkowym stadium zaawansowania i do ich praktycznego zastosowania jest wciąż długa droga. Obecnie zdecydowaną przewagę maja laptopy, notebooki, serwis jest prostszy.

To co zdecydowanie odróżnia współczesne komputery od wszystkich innych maszyn jest zdolność ich programowania, czyli wprowadzenia do pamięci komputera listy instrukcji, które mogą być wykonane w innym czasie.

Tags:

Comments are closed.