Hydraulika – potęga płynów

Hydraulika siłowato obecnie najbardziej popularne zastosowanie dla twierdzenia Pascala. Według tego siedemnastowiecznego pioniera fizyki, ciśnienie wewnątrz płynu będącego w równowadze, wywołane działaniem sił ciśnieniowych ma wartość jednakową we wszystkich punktach cieczy. Dzięki temu zjawisku możemy wykorzystać małe tłoczysko do wywołania o wiele większego nacisku.

W dzisiejszych czasach maszyny zastępują i ułatwiają pracę ludziom w wielu zadań czy prac. Dla przykładu, siłowniki hydrauliczne, oparte na ponad czterystaletnich twierdzeniach Pascala napędzają dzisiejsze koparki czy podnośniki. Może się wydawać niewiarygodne, by małe wahanie ciśnienia płynu mogło tak znacząco wpływać na tłoczyska, jednak fizyka mówi sama za siebie – siłownik hydrauliczny jest w stanie zwielokrotnić siłę użytą na wejściu.

Jednym z wielu elementów układu hydraulicznego są pręty chromowane. Wydrążone w środku, mają kształt i funkcję rur przewodzących odpowiednią ciecz w układzie. Chromowanie oddziałuje na gładkość rur, co ma znaczenie przy takich tematach jak hydraulika siłowa. Siłowniki hydrauliczne to bardzo wrażliwe urządzenia i jako takie muszą mieć odpowiednie do ich działania warunki.

Do swojego normalnego działania siłowniki hydrauliczne potrzebują odpowiedniego płynu. W przeszłości stosowano w tym celu wodę, jednak współcześnie wypiera ją jako płyn hydrauliczny specjalny olej. Pozwala to na osiągnięcie lepszych wartości siłowych dla poszczególnych systemów co przekłada się wprost na wzrost efektywności i wydajności pracy maszyn.

Przykład wykorzystania potężnej nauki, jaką jest hydraulika siłowa widzimy na przykładzie maszyn takich jak windy samochodowe. Te wspaniałe maszyny mogą unieść na kilka metrów nawet bardzo ciężkie auta, wykorzystując do tego ułamek energii elektrycznego podnośnika. Ruch cieczy w rurkach i rurach układu hydraulicznego przesuwa tłoki, które poruszają nasz obiekt zainteresowania.

Tags:

Comments are closed.