Usługi tłumaczenia – charakterystyka

Skąd konkretnie wzięło się określenie „tłumaczenia”? Otóż wywodzi ono od łacińskiego wyrażenia „translatio”, co w wolnym przekładzie oznacza „przenoszenie na drugą stronę”. Wyróżniamy tu dwie szkoły. Pierwsza z nich skupia się wyłącznie na przeniesieniu na wybrany język samej treści, bez zwracania istotnej uwagi na stronę artystyczną. Jej przeciwieństwem jest parafraza, czyli wyrażanie tego samego, ale w innych słowach.

Wydawać by się mogło, że ostatecznie minęły czasy, gdy wszelakie tłumaczenia zapisywane były tylko i wyłącznie w formie papierowej. Tymczasem nadal można spotkać, głównie mniejsze firmy, wykorzystujące zwykłe: papier i druk jako jedyną formę prezentacji tłumaczenia. W XXI wieku warto jednak wybrać firmę, która proponuje tłumaczenia w bardziej wyrafinowany sposób. Dotyczy to tym samym możliwości dostarczenia posiadanych dokumentów w formie elektronicznej do danej firmy.

Z usług biur translatorskich ostatnimi czasy coraz częściej korzystają osoby prywatne. Wiąże się to głównie z faktem, że tłumaczenia dokumentów potrzebne im są w sytuacji, gdy chcą dostać pracę za granicą lub dopiero z niej wracają. W takiej sytuacji tłumaczone są zwłaszcza pisemne dowody potwierdzające ich kompetencje (świadectwa, dyplomy i certyfikaty).

Szeroko rozumiane usługi tłumaczenia podzielone są na dwie główne grupy. Do pierwszej zaliczymy tłumaczenia przysięgłe. Piszący je tłumacz jest osobą zaufania publicznego i zajmuje się głównie tekstami o profilu procesowym czy urzędowym. Tymczasem w drugiej kategorii uwzględnimy tłumaczenia zwykłe, o zdecydowanie formalnym charakterze (artykuły czy strony internetowe).

Mimo iż znajomość języków obcych wśród obywateli naszego kraju stopniowo się poprawia, dosyć często dochodzi do sytuacji, gdy koniecznym staje się skorzystanie z propozycji firmy, której specjalizacją są tłumaczenia, w tym tłumaczenia przysięgłe. Wynika to na przykład z faktu, że niektóre teksty są na tyle skomplikowane (słownictwo i składnia), że bez pomocy specjalistów się nie obejdzie.

Tags:

Comments are closed.