Środa Wlkp.

Dominowo (niem. Dominowo, od 1908 Herrenhofen) – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie średzkim, w gminie Dominowo. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa poznańskiego. Miejscowość jest siedzibą gminy Dominowo.dominowoDominowo

Zaniemyśl – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie średzkim, w gminie Zaniemyśl przy drodze wojewódzkiej nr 432. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa poznańskiego. Miejscowość jest siedzibą gminy Zaniemyśl. W Zaniemyślu działa klub piłkarski UKS Kłos Zaniemyśl, który gra w klasie okręgowej.

Środa Wielkopolska (do 1968 Środa[1]; niem. Schroda, Neumarkt) – miasto w woj. wielkopolskim, w powiecie średzkim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Środa Wielkopolska, lokalny węzeł komunikacyjny i ośrodek usługowo-przemysłowy.

Krzykosy – wieś gminna w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiat średzki. W latach 1975−1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa poznańskiego. Miejscowość jest siedzibą gminy Krzykosy.Nazwa “Krzykosy” wywodzi się prawdopodobnie od imienia wielkopolskiego ziemianina “Krzykos”, pierwsza wzmianka o nim pojawiła się w 1393 roku. Obecnie tą wieś zamieszkuje około 800 osób. Krzykosy to idealny przykład wsi wielodrożnicy. Położona jest 1,5 km na zachód od drogi krajowej nr 1115 oraz 2 km na północ od rzeki Warty, przy lokalnych trasach do Murzynowa Leśnego oraz Solca Wielkopolskiego. Za najciekawszą atrakcję turystyczną uważa się kapliczkę przydrożną z cenną figurą Chrystusa Frasobliwego (powstała w 1813 roku – zniszczona podczas II wojny światowej – odbudowana w 1945 roku).krzykosypowiat średzki

Gmina Nowe Miasto nad Wartą – gmina wiejska w województwie wielkopolskim, w powiecie średzkim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie poznańskim. Siedziba gminy to Nowe Miasto nad Wartą.Nowe Miasto. W gminie Nowe Miasto w tej chwili znajdują się 2 większe zespoły szkół ponadpodstawowych, oraz 4 szkoły podstawowe. w Nowy Mieście znajduje się zespół szkół składający z: gimnazjum, szkoły zawodowej oraz technikum dzienne i dla pracujących.

Tags:

Comments are closed.