waterjet, cięcie wodą

Jeszcze kilka lat temu cięcie wodą wykorzystywano głównie przy budowie promów kosmicznych, a technologia ta była bardzo droga. Dziś za sprawą coraz większej ilości firm ten sposób przecinania materiałów staje się dostępny niemal dla każdego. Technologia ta staje się z każdym dniem coraz bardziej popularna za sprawą swojego bardzo uniwersalnego zastosowania. “Wodą można przeciąć wszystko” mówią posiadacze takich urządzeń…

Woda użyta w procesie cięcia może być odzyskiwana jeśli zastosuje się specjalny system obiegu zamkniętego oczyszczającego ją na bieżąco. Woda ta jest ekologicznie czysta, chyba że przecinamy nią toksyczne materiały. Standardowo jednak tnąc kamień, stal, aluminium, szkło czy płytki ceramiczne nie uwalniają się do niej żadne szkodliwe substancje. waterjet jest ekologiczny.

W przeciwieństwie do cięcia laserem, gazami czy plazmą, gdzie podczas cięcia wydalane są szkodliwe dla środowiska spaliny, oraz mogą powstawać szkodliwe odpady, cięcie wodą jest procesem ekologicznie czystym. W porównaniu do cięcia tradycyjną piłą, podczas wycinania wodą nie wydzielają się szkodliwe dla operatora pyły.

Woda to jednak nie wszystko co potrzebujemy do cięcia. Czystą wodą możemy szybko przecinać miękkie materiały, takie jak guma, papier, gąbka czy żywność, ale do twardszych materiałów, by zwiększyć wydajność cięcia wodę dodatkowo mieszamy z bardzo drobnym ścierniwem, tzw. garnetem. Takie cięcie nazywamy cięciem abrazyjnym. Potocznie nadal mówi się na to cięcie wodą, ale tak naprawdę to właśnie waterjet przecina najtwardsze materiały, a woda jest jedynie jego nośnikiem.

Technologia cięcia wodą wykorzystuje strugę wody z domieszką ścierniwa, która pod wpływem nadzwyczajnie wysokiego ciśnieniu pozwala na przecinanie i obróbkę szerokiego asortymentu materiałów – od bardzo cienkich folii począwszy, na materiałach o grubości 20cm kończąc. Podstawowym atutem tego sposobu przecinania materiałów jest niska temperatura cięcia oraz wysoka precyzja krawędzi cięcia.

Jak to działa? Dzięki użyciu najnowocześniejszych, super wytrzymałych materiałów maszyna spręża wodę do przykładowo 4000 atmosfer aby następnie przekazać ją do kierowanej komputerem głowicy tnącej gdzie znajduje się malutka kryza o średnicy np. 0,3 mm. W tym miejscu olbrzymia energia ukryta w ciśnieniu zamienia się w energię kinetyczną, a woda nabiera potężnej prędkości bliskiej 1km/s 1000m/s. To 3 razy więcej niż prędkość dźwięku! Tak wygląda cięcie wodą czyli waterjet.

Tags:

Comments are closed.