Audiobooki czyli książki audio

Ebooki (także: książka online, e-książka, książka elektroniczna, elektroniczna publikacja) – treści zapisane w formie elektronicznej, przeznaczone do odczytania za pomocą odpowiedniego oprogramowania zainstalowanego w urządzeniu komputerowym (np. komputer osobisty, specjalne urządzenie do czytania książek (czytnik ebooków), telefon komórkowy czy palmtop).
Publikacja elektroniczna jest niekiedy ujmowana szerzej, gdyż obejmuje materiały elektroniczne niebędące książkami, jak choćby systemy pomocy. Trudno przeprowadzić precyzyjną klasyfikację i w gruncie rzeczy można przyjmować rozmaite zakresy definicji publikacji i książek elektronicznych.

Wskutek zacierania się granic pomiędzy zakresami mediów, tradycyjna książka jest wydawana na papierze, ale niekiedy towarzyszą jej materiały audiowizualne, zawarte na płytach czy kasetach, zaś książka elektroniczna z natury łączy tekst z multimediami, co zawdzięczać można jednolitości elektronicznego medium.

Doskonałą postać ebooka można dość łatwo sobie wyobrazić, zakładając pewne pożądane cechy – niektóre z nich zostały już w jakimś stopniu zrealizowane. Optymalne rozwiązanie techniczne powinno łączyć następujące cechy:
– Komfortowy system nawigacyjny i wyszukiwawczy w oprogramowaniu służącym do odczytywania książki
– Bardzo dobra czytelność, zakładająca zaawansowane techniki generowania czcionek ekranowych i odpowiednią rozdzielczość ekranu czytnika książek elektronicznych.
– Techniki ułatwiające przyjmowanie informacji osobom o rozmaitych dysfunkcjach
– Dostęp do Internetu (także bezprzewodowy), dzięki któremu użytkownik komputera PC lub dedykowanego urządzenia może aktualizować już posiadane materiały i pobierać nowe.

Audiobooki (książki audio, książki mówione, książki do słuchania) są to nagrania dźwiękowe zawierające odczytany przez lektora tekst publikacji książkowej. Najczęściej zapisane są na płycie kompaktowej w formacie audio lub w mp3.

Czytnik książek elektronicznych (też: czytnik eksiążek, czytnik ebooków, e-czytnik z ang. e-book reader, czytnik ebooków) – urządzenie cyfrowe lub oprogramowanie utworzone (dedykowane) w celu wyświetlania i czytania książek elektronicznych (ebooków) i czasopism (egazet) oraz wszelkich dokumentów wizualnych (głównie piśmienniczych) w formie elektronicznej.

Tags:

Comments are closed.