W 2012 nieruchomości tanieją

Tylko mieszkańcy Poznania muszą zapłacić więcej o 50 zł za m kw. Porównując średnie ceny nowych mieszkania Warszawa w ciągu ostatnich dwóch lat, palmę pierwszeństwa w spadkach dzierży Wrocław, w którym mieszkania potaniały o 13 proc., na drugim miejscu jest Kraków, gdzie ceny spadły o 11 proc., a za nim Łódź, w której ceny mieszkań spadły o 10 proc.

Pełnomocnik zarządu w agencji nieruchomości Emmerson Jarosław Skoczeń uważa, że w najbliższym czasie można oczekiwać kontynuacji tego trendu spadkowego. Jak mówi, na ukończeniu są tanie mieszkania z tzw. segmentu popularnego, czyli dwu-, trzypokojowe mieszkania Warszawa. Jego zdaniem w wielu miastach można trafić na cenowe okazje, w których za m kw. zapłacić trzeba po ok. 4 tys. zł.

W roku 2012, według ekspertów Związku Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF), ceny mieszkań w największych polskich miastach będą spadać. Wprowadzenie kolejnych, ostrych restrykcji przy udzielaniu kredytów hipotecznych sprawi jednak, że nie każdy chętny będzie mógł skorzystać z cenowej odwilży na rynku nieruchomości i nabyć własne lokum.Jeśli faktycznie okaże się, że banki nie będą udzielały kredytów na zakup własnego lokum, wtedy wzrośnie popyt na wynajem, a to pociągnie wzrost jego ceny, co niewątpliwie ucieszy osoby czerpiące zyski z wynajmu nieruchomości.

w ostatnich 12 miesiącach spadła na rynku pierwotnym o 300 do 900 zł za m kw. Dla porównania na tych samych rynkach i w tym samym czasie korekta cen ofertowych mieszkań używanych nie przekroczyła 300 zł za metr. Zatem według ekspertów ZFDF rok 2012 będzie dobrym momentem na zakup mieszkania Ochota, szczególnie przez osoby dysponujące gotówką. W związku z tym, że banki mogą ograniczyć częściowo akcję kredytową, a co za tym idzie ograniczony zostanie popyt efektywny, osoby z gotówką będą miały łatwiejszy dostęp do tzw. „okazji”

Według prognoz analityka Home Broker i Związku Firm Doradztwa Finansowego, Bartosza Turka ceny mieszkań w największych miastach Polski powinny w kolejnych 12 miesiącach spaść o ponad 3%. Ekspert stwierdza, że gdyby brać pod uwagę analogię historyczną, to większej korekty można się spodziewać na rynku pierwotnym, który znacznie dynamiczniej dostosowuje się do sytuacji rynkowej niż przedstawiciel rynku wtórnego, który chce sprzedać nieruchomość. Turek ilustruje to następującym przykładem: – Przeciętna cena ofertowa w takich

Tags:

Comments are closed.