Wagi do pomiaru wagi tirów.

Z innej strony cała płyta wagi posadowiona jest na kilku niezbyt dużych czujnikach tensometrycznych, które odbierają pełne obciążenie. Zatem na kilku małych elementach utrzymuje się znaczny ciężar w skład którego wchodzi ciężarówka plus ciężar pomostu wagi.

To od jakości elementów tensometrycznych w większej mierze zależy powtarzalność pomiarów. Muszą one także zapewnić długą żywotność wagi samochodowej. To czujniki są jednym z najistotniejszych elementów wagi, dlatego ważne aby pochodziły od uznanych światowych producentów. Jednym z najbardziej doświadczonych producentów jest firma Sartorius z Niemiec.

Stworzenie tych jednych z największych wag nie jest procesem łatwym. Z jednej strony musi wytrzymać duży ciężar dochodzący do sześćdziesięciu ton, a także ciężkie warunki panujące istniejących na drogach, w tym jeszcze czy też grad.

Wagi samochodowe są zatem produktem dość wieloczłonowym. Bardzo istotna jest także konstrukcja pomostu. Musi on być stabilny i nie ulegać skręceniom podczas wjechania pojazdu na wagę, a przy tym wytrzymać trudną eksploatację oraz ciężkie warunki atmosferyczne.

Stopień złożenia tego typu wag sprawia, że są to produkty bardzo drogie. Najczęściej jednak inwestycja w wagi samochodowe zwraca się dość szybko. Dlatego w Polsce jest niewielu producentów takiego typu urządzeń którzy mogą się pochwalić umiejętnością samodzielnego zrobienia takiej wagi.

W analogiczny sposób tworzy się wagi kolejowe. Mają one zazwyczaj wyższą wartość obciążenia wagi – nawet 120 ton. Oczywiście na pomoście znajdują się szyny umożliwiające wjechanie wagonów. Tego typu wagi mogą być jednie zagłębione (na tym samym poziomie co podłoże).

Wagi samochodowe używa się najczęściej do pomiarów ładunków w firmach transportowych, badania dopuszczalnych nacisków osi ciężarówek na drogach. Montują ją bardzo często fabryki wytwarzające różne towary aby móc ważyć surowce wjeżdżające do fabryki oraz towary wyjeżdżające z zakładu. Do przetwarzania wszystkich danych z ważeń wykorzystuje się specjalistyczne programy wagowe.

Każda waga przed oddaniem do użytkowania muszą przejść proces legalizacji wagi. Dokonuje się tego przy obecności pracownika Urzędu Miar i Wag który wydaje dokument legalizacji wagi który uprawnia do wykonywania pomiarów.

Tags:

Comments are closed.