szabla polska, szabla polska

Istniały jednakże również zdecydowanie prostsze i mniej ozdobione wersje. szabla polska w takiej odmianie określana była „czarną szablą”. Swoja nazwę zawdzięcza pochwie w odcieniu czarnym, w jaką w każdym przypadku była wyposażona ta szabla polska.

Z nabyciem kopi z pewnością problemu nie będzie. Możemy złożyć zamówienie na nie w wielu punktach. Cięższy może być dobór określonego modelu, gdyż szabla polska była robiona w paru typach, a że była używana z powodzeniem przez dwa stulecia, to i modele szabel różnią się w większym stopniu lub w mniejszym stopniu. Jednakże każda szabla polska będzie efektownie się prezentować.

Jednak nawet tak prosta z wyglądu szabla polska ma dla kolekcjonerów wielką wartość. Aczkolwiek jej urodę z reguły potrafią docenić również ludzie nie fascynujący się tym tematem. Choć na prezent zdecydowanie bardziej nada się hojniej zdobiona [szabla husarska]. A raczej, z oczywistych przyczyn, jej replika.

[szabla husarska] była wynikiem połączenia polskiej myśli płatnerskiej z najlepszymi rozwiązaniami z obcych broni. Polacy ulepszyli je oraz dorzucili od siebie kolejne elementów. Taka kompozycja optymalnych pomysłów sprawiła, iż szabla polska była bronią wyjątkowo efektywną w boju.

Parę wieków temu nie dekorowano zbytnio szabli, jeśli były przeznaczone głównie do fechtunku, rolę reprezentatywną pozostawiając innym rodzajom oręża. szabla polska z bogatą ornamentyką posiadali właściciele ziemscy i wyżsi rangą oficerowie.

W największym stopniu rozpoznawalna szabla ciężkiej kawalerii polskiej to szabla polska. Jak sama nazwa określa broń ta była stosowana między innymi przez husarię, a głównie przez nią rozpropagowana.

szabla polska była rezultatem złączenia polskiej myśli technicznej z najlepszymi wzorcami z obcych szabli. Polacy poprawili je oraz dodali od siebie kolejne rozwiązania. Taka kompozycja najlepszych pomysłów sprawiła, że szabla polska była bronią niezwykle skuteczną w boju.

Mimo tego szabla polska miała gardę nierzadko z fragmentami ze złota lub srebra. Drogocenne metale można było spotkać również na okuciach trzonka i pochwy. Oprócz tego niejednokrotnie na klindze spotykało się zdania łacińskie. W większości miały one wydźwięk patriotyczny.

Tags:

Comments are closed.