rozmiar ochraniaczy piszczeli

Ochraniacze jako sprzęt do sztuk walk stanowią jeden z najważniejszych czynników wpływających na bezpieczeństwoUżytkownika oraz sparingpartnera. Najwięcej zagrożeń powodują ochraniacze o zbyt małej powierzchni ochronnej i niewątpliwie ma to nie mniejszy wpływ na bezpieczeństwo niż jakość materiałów amortyzujących.

Przykładem niespotykanej konstrukcji ochraniaczy goleni jest TECHNOZAURUS(TM) firmy SHOGUN. Doceniany jest najczęściej w systemie Krav-Maga, ale w lżejszych wersjach jest stosoway w karate, Taekwondo, Kung Fu i innych sztukach walki. Zarówno parametry tłumienia energii, jak i powierzchnia ochrony znacząco przekraczają wymagania normy, ochraniając dodatkowo łękotki, rzepkę i kostki. Taka niespotykanie skuteczna ochrona wymaga jednak dokładnego dopasowania wielkości.

Przykładem świetnej konstrukcji są ochraniacze piszczeli z dopinanymi ochraniaczami podbicia stopy firmy SHOGUN.Ich konstrukcja zapewnia świetną wentylację oraz znacznie lepsze amortyzację niż wynika to bezpośrednio z normy. Być może jeszcze ważniejszą cechą tych ochraniaczy jest bardzo dobre odtworzenie anatomicznego profilu goleni. Innowacją (nie jedyną) jest wyprofilowanie pod guzowatość kolanową oraz ścięgno śródstopia, co umożliwia spore zwiększenie powierzchni ochronnej w stosunku do normy, podnosząc poziom bezpieczeństwa. Zastosowanie ochraniaczy o nieco mniejszym rozmiarze nie daje w efekcie prawnego ryzyka używania ochraniaczy o powierzchni zbyt małej w stosunku do obowiązujących przepisów. Poza tym taka konstrukcja zazwyczaj pozwala na zastosowanie ochraniaczy o trochę większym niż przewidziano rozmiarze bez większego dyskomfortu.

Powierzchnię ochronną ochraniaczyokreśla norma europejska EN 13277 zharmonizowana z dyrektywą 89/686 EWG, przy czym powierzchnię jaką mają chronić ochraniacze na piszczele oraz ochraniacze przedramion, a także ich skuteczność ochronną określa arkusz 2 tej normy. Ochraniacze tułowia obejmuje arkusz 3 normy.Podobnie, część 4 określa kaski, a część 5 – suspensory stosowane w sportach walk. Generalną zasadą jest zastosowanie co najmniej minimalnej powierzchni ochrony podanej w normie w postaci tabeli dla wzrostu użytkownika.Wspomniana norma definiuje minimalną powierzchnię sprzętu ochronnego, nie określając precyzyjnie jego położenia w stosunku do ciała. Przepisy organizacji sportowych nie stanowia postawy prawnej dla producentów czy dystrybutorów np. w świetle ustawy o sytemie oceny zgodności.

Rękawice bokserskie, rękawice MMA oraz inne rękawice do walkinie posiadają normy dającego możliwość przeprowadzenie badań i nie podlegają dyrektywie 89/686 EWG (PPE). Praktykujący Karate, Taekwondo, MMA, Kung Fu czy inne sporty walki muszą we własnym zakresie dobrać rozmiar oraz parametry tłumienia rękawic. Przepisy organizacji sportowych nie stanowią wartości prawnej.

Tags:

Comments are closed.