Internet, czyli jak wybrać dostawcę?

Na co w takim razie przeciętny użytkownik Internetu powinien zwrócić uwagę? Na pewno na tzw. pingi czyli opóźnienia. To dzięki nim możemy określić jakość usługi. Równie ważnym elementem jakości jest także czas ładowania strony w przeglądarce, który w znacznym stopniu zależny jest od prędkości łącza jak również wydajności naszego komputera. Wciąż niewiele osób wie jak sprawdzić prędkość swojego łącza. Najprostszą metodą jest skorzystanie z testerów prędkości oferowanych na różnych stronach udostępniających taką możliwość. Warto przy tym zwrócić uwagę aby serwer z którym wykonujemy test był jak najbliżej naszej lokalizacji geograficznej. Raczej nie warto testować prędkości do serwerów znajdujących się na innym kontynencie ze względu na odległość pomiędzy nami oraz opóźnienia w transmisji.

Pamiętać należy, że w przypadku problemów z jakością usług internetowych np. brak internetu, zbyt wolne działanie łącza należy bezzwłocznie zgłosić fakt operatorowi telekomunikacyjnemu. Dostawca powinien sprawdzić zgłoszenie i w razie potrzeby wysłać technika do Klienta maksymalnie w ciągu 48h.

W czasach, gdy brak Internetu jest powodem wykluczenia społecznego, na rynku swoje usługi świadczy coraz więcej provider‘ów. Każdy użytkownik korzystający z Internetu na pewno wie jak istotna jest już nie tyle sama dostępność usługi ale również jakość połączenia. Niektóre programy jak na przykład wideokonferencje wymagają odpowiedniej jakości połączenia tak aby zachować płynność rozmowy. Znaczenia nabiera jakość usług szeroko rozumianej jako tzw. QoS.

Warto zwrócić uwagę, iż dobry dostawca usług internetowychpowinien przynajmniej informować użytkowników o dostępności sieci w skali miesiąca, roku oraz opóźnień występujących na poziomie sieci. Wtedy mamy pewność że jakość usługi odpowiada standardom.

Jak wybrać najlepszego dostawcę? Co wziąć pod uwagę? Czy cena jest faktycznie najbardziej istotna? Faktycznie, można szukać długo i bezskutecznie. Dobrą metodą jest kontakt z operatorem oferującym możliwość przetestowania łącza przed podpisaniem umowy. Z tego co wiadomo tylko niektóre firmy dostarczające Internet w Strzelcach umożliwiają swoim klientom na bezpłatne przetestowanie łącza. Niestety w Polsce nadal konsumenci widzą cenę, a nie wartość którą otrzymują w zamian.

Tags:

Comments are closed.