Chip tuning – samochodu!

Z uwagi na przyrosty tuningu chipymożna podzielić na dwie zasadnicze kategorie:
chipy do samochodów z turbinami lub innymi kompresorami powietrza chipy do samochodów wolnossących, czyli nie posiadających kompresora powietrza Przyrosty dla aut wyposażonych w turbo są ok. 3 – 4 razy większe niż samochodów wolnossących.

Nasza usługa jest kompleksowa zawiera informacje o niektórych dostępnych chipach i spodziewanych efektach modyfikacji, a także stale uaktualniane wykresy dla poszczególnych modeli silników. Można je uzyskać dla każdego klienta indywidualnie po wczesniejszym kontakcie telefonicznym z naszymi specjalistami.

Oferujemy szybkie i skuteczne modyfikacje plików wysyłanych do nas jak również cały osprzęt jaki możesz potrzebować jako chiptuner.Dostarczamy zmodyfikowane pliki w czasie krótszym niż 1 godzina, także w soboty i późnymi wieczorami. Oferujemy doskonałe ceny za modyfikacje (skontaktuj się z biurem firmy w sprawie cen dealerskich i FAP) czyli również naprawa filtr cząstek stałych.

Chipy w rozumieniu “tuningowym” są to przeróbki oprogramowania sterującego silnikiem umieszczonego w centralce sterującej silnika ale oferujemy również usługę naprawa sterowników. W nazewnictwie elektronicznym “chip” oznacza układ scalony. W komputerach sterujących silnikiem modyfikowana jest najczęściej zawartość zewnętrznej pamięci programu, umieszczona często w układzie scalonym, zwanym pamięcią Eprom lub Flash. Niekiedy też modyfikuje się zawartość pamięci mikro kontrolera.

Filozofia modyfikacji nie jest istotna dla spodziewanego wzrostu – znaczenie ma przede wszystkim dopracowanie softu i jego wszechstronna zmiana oraz naprawa liczników renault, niż sposób, w jaki zostanie on umieszczony w ECU. Softy do ECU można instalować za pomocą interfejsów do programowania przez gniazdo diagnostyczne (OBD), poprzez programator do sterowników przez port BDM, lub przez wlutowanie i przeprogramowanie epromu / flasha z programem.

Tags:

Comments are closed.