szabla wz 34,szabla wz 34

Ostatnia bojowa szabla wz 34 była przez wszystkich doceniana za doskonałe parametry techniczne, znakomitą jakość wykonania i wykorzystywanych do jej produkcji surowców.

Obecnie nawet w paru oddziałach armii czy też pozostałych służb mundurowych, które jeszcze posiadają szable, używa się ich już tylko jako atrybutów określonych oddziałów. Chociaż nie jest to już szabla wz 34, lecz nowszy model takiej broni

szabla wz 34 wspaniale nada się jako prezent z okazji jakiejś istotnej uroczystości. Nierzadko jest kupowana na upominek ofiarowywany w przypadku czyjegoś odchodzenia w stan spoczynku bądź z okazji jubileuszu.

Jednak nawet tak prosta z wyglądu szabla wz 34 ma dla entuzjastów dużą wartość. Jednakże jej piękno zazwyczaj są w stanie docenić także ludzie nie fascynujący się tym tematem.

Mimo tego szabla wz 34 miała gardę częstokroć z fragmentami ze złota bądź srebra. Drogocenne kruszce można było spotkać także na okuciach trzonka i pochwy. Oprócz tego niejednokrotnie na głowni spotykało się zdania łacińskie. Przeważnie miały one wydźwięk patriotyczny.

Lecz podobnie jak wtedy, tak i w teraźniejszości szabla wz 34 to broń cenna. Dzisiaj, żeby kupić taki oręż (a dokładniej jego kopię) porządnie zrobiony, w wersji zdolnej do zadawania cięć trzeba wydać nawet parę tysięcy złotych.

Stąd jest to wydatek, na który mogą przystać tylko amatorzy wiekowego oręża albo osoby majętne. Dla pozostałych osób szabla wz 34 i tak nie będzie posiadała funkcji użytkowych.

Jeżeli zastanawiamy się, czy szabla wz 34 może posłużyć na prezent, powinniśmy przejrzeć katalogi producentów odnoszące się do replik oręża w wersji ozdobnej. Są one jednakowo piękne, jednak nie nadają się do użytku. Za to efektownie będą wyglądały umieszczone na ścianie. Oczywiście taka [szabla polska wz 34] jest także o wiele tańsza.

Mało ludzi miało sposobność, aby wypróbować jej zalety bojowe w rzeczywistości, tym bardziej, że w latach trzydziestych i czterdziestych dwudziestego wieku do powszechnego użycia weszła broń do walki na dystans, wliczając w to ręczne karabiny i pistolety automatyczne. Kawaleria, a przez to i wykorzystywana przez nią szabla wz 34, w wojnie nie odgrywała już znaczącej roli.

Tags:

Comments are closed.