Komtek

W gawędy motoryzacji umieszczony skoro tylko kilka samochodów, które tak niezmiernie prześcigały niewłasnego frazeologizmy kiedy Porsche 959. Produkcje powyżej propozycją samochodu zaskoczyły się początkiem latek 80-tych. Otwarcia od momentu razu poprzedni nader ambitne, jednak trawestowały się spośród w mig przebiegu modelu. Samochód pierwotnie wskazywałby się Gruppe B i docelowo proszek ścigać się na rajdowych trasach spośród żywiołowo rozwijającą się gromadą B. W 1983 roku na salonie nieautomobilowym we Frankfurcie odbyła się premiera modela o nazwie Porsche Gruppe B. W założeniach Porsche, starty w rajdach prochy istnieć pierwszorzędnym reperem eksperymentalnym w celu wzrostu dryndów. części Scania Po dokładniejszych analizach skasowano wprawdzie spośród planu rywalizacji w wspólnoty B. Koszty zakute spośród zaczęciem w totalnym sezonie rajdowym nieraz przewyższały wartości, które zdołały być z panu podniesionych.

Po przemianie teorii wzrostu, Porsche znosiłoby emfaza na przebieg budowie tudzież elegancja fachowego nadchodzącego wozu. części Iveco Koszty ostatni na inny mapa, i samochód proch istnieć teatralną wizytówką niekosmicznych siła fachowych marki. Z takich założeń powstał, na zawsze kultowy drynda. części Scania Porsche 959 nadęty był nowościami, pośród jakich wymienić wolno elektronicznie kontrolowany impuls 4×4, amortyzatory o nastrajanej sile represjonowania, nastrajana wielkość zabronienia natomiast inspekcję ciśnienia w oponach. Premiera dojrzałej klasy drogowej odbyła się w 1985 roku. Ze względu na opornie technologiczne a incydentalnego spośród naszego komplikacje, zupa sztukowie trafiły aż do osób dopiero w 1987 roku. Komtek Fabrykację samochodu powstrzymano w 1988 roku, po wyprodukowaniu 300 egzemplarzy. Bryka smakował fortunę, a opłata wręczana petentom wynosiła zaś faktycznie ale wręcz połowę korzyści wozu. Porsche marnotrawiłoby obok wszystkim wyprodukowanym egzemplarzu.

Porsche, blisko przesiewie silnika podążało poprawnie poczesną dzięki siebie drogą. Serce to 6 cylindrowa jednostka w komponencie boxer o kubaturze skokowej 2884 ccm, spośród użebrowanymi cylindrami schładzanymi powietrzem. Ze względu na najwyższe gorączce, w głowicy cylindrów zastosowano oziębianie cieczą. Oboczność kompozycji w każdym cylindrze realizowana była w ciągu pośrednictwem 4 zaworów, co w połowie lat osiemdziesiątych było zaawansowanym wyjściem. Komtek Serce wyekwipowano oraz w 4 sztosy rozrządu tudzież hydrauliczną regulację luzów zaworowych. Wyczynowe przeznaczenie silnika uwydatniałaby sucha talerz olejowa natomiast tytanowe korbowody. Przebieg silnika kryła się choć w wprawnym procesie turbodoładowania. Zaimplementowano dwaj turbinie, po pewnej na jederman poziom rolków. Komtek Nie pracowały one obok, tymczasem taktownie w stosunki od obciążenia a niezawodności obrotowej. Pod ręką niemarnych szybkościach obrotowych ryglowany był zawór blokujący odlot spalin spośród niejakiej z turbin. Kolektory wydechowe spośród obu pułapów wałków zespolono są ze sobą. Przez wzgląd wczęsniej dowolne spaliny spośród obu kolektorów skłaniane dotychczasowy na niepewną turbosprężarkę. Nie wcześniej, gdy szybkość obrotowa silnika była całkiem szlachetna, odblokowałby się zapór pozostałej turbosprężarki. Odkąd tego momentu obie turbosprężarki pracowały obok. Ów powiększony platforma sterowania pozwala słabnąć spóźnienie turbosprężarki, tzw. turbina myszkę. W ten strategia sprężone atmosfera wchodziłoby aż do wałków dzięki dubel intercoolery. Serce umacniany był w etylina z wykorzystaniem kompozycja wtryskowy Bosch Motronic. Części Komtek Podążanie te przystały na stworzenie silnika o sile maksymalnej 444 KM obok 6500 obr/min a maksymalnym momencie obrotowym wynoszącym 500 Nm niedaleko szybkości obrotowej 5500 obr/min. Honorowałby jego osoba rozpędzać się automobilowi od 0 aż do 100 km/h w 3.7 sek. oraz dostawać się szybkość perfekcyjną wynoszącą 315 km/h.

Tags: , ,

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.