Mniej znane typy kontaktowych

Szkła kontaktowe kojarzą się wielu osobom przede wszystkim z czymś wiele kosztującym i dla wybranych. Rozwój technologii w kontaktologii przez piętnaście lat poszedł niesamowicie do przodu, standardowe soczewki stały się czymś powszechnym, więc teraz praktycznie wszyscy mogą zakupić szkła kontaktowe. Aktualnie dostępnych jest wiele tanich soczewek, ale tych mających wysokie uwodnienie, wysoką przepuszczalność tlenową i przede wszystkim, aby zapewniały wysoki komfort noszenia, można zliczyć na palcach jednej ręki.

Cała moja rodzina jest „obciążona” różnymi schorzeniami oczu. Mama przed 50 rokiem życia zauważyła zmniejszoną zdolnością ostrego widzenia z bliskiej odległości i okulista zaproponował jej soczewki kontaktowe progresywne. Gdy nauczyła się dokładnej pielęgnacji, zakładania i zdejmowania szkieł kontaktowych, doceniła zalety stosowania multifokalnych soczewek kontaktowych.

Prócz standardowych sferycznych soczewek kontaktowych można odnaleźć twarde soczewki kontaktowe, soczewki dla osób z wysoką krótkowzrocznością, protetyczne soczewki kontaktowe, terapeutyczne, multifokalne soczewki kontaktowe, progresywne szkła kontaktowe. Ciekawym zjawiskiem na rynku polskim są plusowe kolorowe szkła kontaktowe, bandaże soczewkowe, a nawet toryczne kolorowe soczewki kontaktowe lub multifokalno- toryczne soczewki kontaktowe bezbarwne jak także w pełnej kolorystyce.

Soczewki dają niewątpliwe poczucie komfortu, większej pewności siebie. W dzisiejszych czasach dostępne są również takie soczewki, jak do uprawiania sportów, do prowadzenia w nocy, do sportów statycznych, nawet na poprawę humoru.

Pamiętam jak ciężko było na początku lat dziewięćdziesiątych kupić szkła kontaktowe z bardzo dużym minusem, a gdy to nawet się udawało kosztowały bardzo dużo. Moc -13 była równoznaczna z denkami w okularach, a teraz… mogę już bez najmniejszego problemu kupić bardzo wygodne kwartalne soczewki kontaktowe, które nie nadszarpują mojego budżetu domowego.

Tags:

Comments are closed.