Budownictwo, a kobiety

Wiadomo, że jak w każdej dziedzinie, istnieją pojęcia ogólnie znane i nie wymagające specjalistycznej wiedzy. W odniesieniu do budownictwa- o ile nie każdy wie czym są nawierzchnie epoksydowe, to każdy wie czym jest korozja lub [link]antykorozja. Nie musi recytować dokładnej definicji, ma jednak ogólną wiedzę o procesie. Jednak przyjęło się, że to mężczyźni mają szersze pojęcie ogólne…

Zwykle kobiety, studiujące budownictwo czy jakikolwiek pokrewny tematycznie kierunek raczej nastawione są na pracę biurową, związaną z planowaniem i koordynacją prac. Nie możliwe jest by pracowały na budowach wspólnie z mężczyznami. Przede wszystkim płeć żeńska będzie mniej wydajna niż pracownik płci męskiej. Może ona mieć rozbudowaną wiedzę i rozumieć czym jest iniekcja a nawet nazywać ją bardziej fachowo jako iniekcja ciśnieniowa to jednak nigdy dla potencjalnego pracodawcy nie będzie pracownikiem “opłacalnym”.

Panie starają się o równouprawnienie, a coraz więcej z nich studiuje budownictwo…Czy któraś z was, pań, czytających ten felieton wie, co to jest torkret? Krótka lekcja dla każdej “stereotypowej” pani nieznającej się na budownictwie, na technice i samochodach. Torket jest równoznaczny z torketowaniem- to sposób nakładania betonu- poprzez wtryskiwanie w miejsce wbudowania. Może też oznaczać [link]]beton natryskowy, czyli ostateczny rezultat prac (zwykle są to prace naprawcze i renowacyjne).

Teraz zadam pytanie do wszystkich, kobiet i panów. Czy wyobrażacie sobie, że wynajmujecie firmę, która ułoży nawierzchnie chodnikowe na waszej posesji, a na miejscu pojawi się grupa kobiet w odblaskowych kaskach i ze sprzętem niezbędnym do podjęcia prac. Czy stereotypowe myślenie pozwoli wam zaufać i uwierzyć, że prace zostaną wykonane profesjonalnie i równie dobrze jak gdyby zrobili to panowie?

Czy widok pań na tzw. polibudzie budzi zdziwienie? Teraz już coraz rzadziej. Kobiety starają się dorównywać mężczyznom w każdej dziedzinie i bardzo często udaje im się nawet osiągnąć więcej. Powoli zaczynamy przełamywać przyjęte, niepisane zasady i coraz więcej pań staje się kierowniczkami budowy. Teraz gdy kobieta powie, że pracuje w firmie budowlanej, nie musi to oznaczać, że jest tam sekretarką, odbierającą telefony i wysyłającą maile.

Tags:

Comments are closed.