Michael Jackson

W 1978 roku Michael zadebiutował jako aktor. U boku Diany Ross pojawił się w filmie muzycznym “The Wiz” w reżyserii Sidneya Lumeta. Rok później wytwórnia Epic wydała pierwszy solowy album dorosłego już Michaela – “Off The Wall”. Dzięki tej płycie Michael stał się pierwszym w historii muzyki artystą, który umieścił aż cztery single z jednego albumu w pierwszej dziesiątce Billboardu.

Jest siódmym z dziewięciorga dzieci Katherine i Joego Jacksonów. Na scenie zadebiutował w 1964 roku w zespole Jackson 5, w którym występowali także jego starsi bracia: Jackie, Tito, Jermaine i Marlon. W latach 1965-1968 zespół Jacksonów wygrywał liczne konkursy dla młodych talentów oraz wydał dwa pierwsze single “Big Boy” i “We Don”t Have To Be Over 21″.

W 1971 roku Motown wydał pierwszy solowy singiel Michaela – “Got To Be There”, który w krótkim czasie wszedł do pierwszej piątki Billboardu. W Motown Michael Jackson nagrał swoje pierwsze albumy studyjne, w tym m.in. “Got To Be There” (1972), “Ben” (1972) i “Forever Michael” (1975). Już pierwsze albumy okazały się wielkimi przebojami.

Do największych dokonań Michaela można zaliczyć niesamowite podejście do teledyków oraz zdominowanie rynku muzyki pop w latach 80. Spopularyzował też skomplikowane ruchy taneczne, takie jak moonwalk i robot dance. Bez wątpienia Michael Jackson jest królem muzyki pop i na zawsze pozostanie w sercach swoich fanów.

Michael Jackson (ur. 29 sierpnia 1958 w Gary w stanie Indiana, zm. 25 czerwca 2009 w Los Angeles) – amerykański muzyk, tancerz, kompozytor, autor tekstów, którego kariera i życie osobiste stały się ważną częścią pop kultury ostatnich czterech dekad. Znany jako jeden z najlepszych wykonawców muzyki pop i jeden z najpopularniejszych muzyków w historii, nazywany “Królem Popu”.

Sukcesem okazała się również kolejna płyta Jacksona “Thriller” (1982), która rozeszła się w liczbie 51 milionów egzemplarzy na całym świecie. Na potrzeby albumu artysta stworzył swój słynny krok taneczny “moonwalk”, za który podobno otrzymał gratulacje od samego Freda Astaire’a.
W grudniu 1997 r ukazał się na kasetach video 40-minutowy muzyczny film “Ghosts” (reż. Stan Winston, oparty na historii stworzonej przez Stephena Kinga i Michaela Jacksona), który wcześniej na Festiwalu Filmowym w Cannes otrzymał uznanie krytyki. Michael zagrał w nim aż pięć ról.

Tags:

Comments are closed.