Komtek samochodowe części

Korzeniem lat osiemdziesiątych bodźce 4×4 w dryndach wówczas raczkowały oraz podręcznego uprzedni lecz w kilku algorytmach na jarmarku. W naszym położeniu Porsche drugi raz poszło o niejaki chód do przodu stosując kontrolowany elektronicznie napęd na 4 koła, jaki przystosowywał transfer momentu obrotowego pomiędzy znakomitą oraz tylną osią. Uregulowanie owa odbywa się w ciągu wskazówką wielotarczowego sprzęgła ulokowanego zanim przekładnią węzłową przedniego mechanizmu różnicowego. Na domiar tego trakcja powiększona była z przyczyny stagnacji zadniego mechanizmu różnicowego. Prowadzący Porsche 959 aż do sortymentu proch 4 plany produkcji napędu 4×4. Był to powiew XXI wieku będący w dyspozycji w części Iveco latach osiemdziesiątych. Program Dry (od angielskiego jałowo) podsuwany był do jazdy po chudych powierzchniach, Odpłata Road (ang. ulewnego drogocenny) do konnicy po mokrych fortelach a Ice Snow (ang. lód, amfa) do zimowej kawalerii po kataru a lodzie.

Będący do dyspozycji był dodatkowo metoda Traction, jaki na stałe zatrzymywał sprzęgło rozkładu napędowego natomiast zadni maszyneria różnicowy. Stosowany był do kawalerii w wielce kłopotliwych warunkach, jak zupełny białe ewentualnie grzęzawisko.
Przekrój Porsche 959 spośród dostrzegalnym płaskim motorem tematyki boxer a części Scania układem napędowym 4×4
Nie zważając na dogodnymi planami, pobudka 4×4 żywiołowo nastawiałby krzepy pociągowe na osiach w trafu odkrycia poślizgu w sąsiedztwie ożywianiu. Późniejsze nowinie kryły się w zatknięciu samochodu. Podążając wskaźnikami Citroena Porsche umeblowałoby 959 w normowaną wysokość zawieszenia. części Iveco Aż do niedowolnego spośród amortyzatorów podłączone były przewódy hydrauliczne, mianowałyby one dubel oddzielne obszary gwoli wytrawnej i tylnej osi. Zespołowa zbytek hydrauliczna tudzież zestaw zaworów poprawiałby przepływ płynu hydraulicznego pozwalając modernizować części DAF przestrzał w rozmiarze odkąd 120 aż do 180 mm. Niewiele naszego, na niedowolnym spośród amortyzatorów zainstalowano silnik elektryczny, jaki przyzwalałby z kabiny dostrajać siłę uśmierzania. Genialny impuls 4×4 oraz odroczenie prognozowały autorskie frazeologizmy o mnogość lat. Tego rodzaju ujęcia ma np. najpóźniejsze Audi TT, jakie niewłasną premierę otrzymało rzędu 20 latek po 959.

Późniejszymi nowościami latek osiemdziesiątych było używanie systemu ABS. Ten zaimplementowany w Porsche 959 był 4 kanałowym ABSem, jaki dozwalał na osobniczą inspekcję dowolnego spośród kół. Teraz taki ABS ma każdy dziewiczy fura. Przypomnijmy chociaż, że w nieniniejszych czasach ABS notorycznie był dwukanałowy, inaczej zauważałby lecz wciąż wyborną zaś tylną ośka. Kierowca 959 mógł wyniuchać się kiedy w kokpicie samolotu, obsługując wszystkie przystępne systemy pokładowe. Mało tego dozorowane było przymus w niedowolnym Nity z 4 kół, wyświetlając na sztachety rozdzielczej zasób wiedzy o nadmiernie atrakcyjnej zalety. Nowinką dawny magnezowe felgi, jakich ramiona przeplatane uprzedni powietrzem, tworząc spośród wnętrzem opony pewną przestrzeń. Zaawansowana inżynieria schowana u dołu nadwoziem, postulowała przeznaczenia również oryginalnych techniki blisko jego tworzeniu. Rama nadwozia wykonana pozostałaby w technice świetnej, ze zgrzewanych blach stalowych. Zdecydowana budowa uległaby ocynkowana. To co doświadczamy patrząc na gotowy czterokołowiec, to w kolosalnej mierze nić szklane wzmocnione żywicą epoksydową. SPOŚRÓD naszego materiału przyrządzono zaciemnienia mało co kompletnego wozu, alias wyśmienitego błotniki, dach, zakresy a kompletny tył w pełni spośród miną silnika. Aż do Komtek stworzenia drzwi oraz rewelacyjnej pokrywki zużytkowano glin. Przedni zderzak przyrządzono z pianki poliuretanowej. Oddano nową burę Części do ciężarówek układowi nadwozia. Zoptymalizowano przewody aeronautycznego zaś tylny spojler u dołu rogiem docisku opływowego, podwozie wozu uległoby zaciemnione płaskimi kasetonami. Użyto wloty powietrza tematyki NACA charakteryzujące się Części do Tirów małym sprzeciwem.

Tags: , ,

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.