Ekran do biura,szkoły i domu

Używając projektor w firmie lub w szkole, początkowo umieszczamy go na biurku i wyświetlamy obraz na najbliższym wolnym kawałku ściany. Po pewnym czasie jednak, chcemy zrezygnować z prowizorycznego rozwiązania i podejmujemy decyzję o stałej instalacji rzutnika, najczęściej na suficie. Pojawia się wtedy pytanie: czy naszą instalacje powinniśmy rozszerzyć także o ekran do projektora, a jeśli tak, to o jaki?

Odpowiedź na pierwszą część pytania brzmi: zdecydowanie tak! Jakikolwiek ekran do projektorów podniesie nam jasność obrazu przynajmniej dwukrotnie w stosunku do ściany. Jeśli ekran projekcyjny będzie wyposażony w czarną ramkę, to ze względu na cechy ludzkiego oka, zdecydowanie poprawi się kontrast oglądanego obrazu.

Ekran do rzutnika powinien mieć szerokość dobraną do jasności projektora. Popularne biurowe projektory posiadają jasność w granicach 2000 – 3000 lumenów, co pozwala na uzyskanie w miarę wyraźnego obrazu o szerokości ok. 2m. Ekrany projekcyjne o szerokości powyżej 3 metrów, przy przeciętnych warunkach zaciemnienia, będą potrzebowały projektora o jasności ok. 5000 lumenów, czyli projektora ze zdecydowanie wyższego segmentu, o wielokrotnie wyższej cenie.

Stosunek szerokości do wysokości ekranu powinny być takie same, jak proporcje obrazu wyświetlanego przez projektor, przy jego natywnej rozdzielczości. Aktualnie najpopularniejszy format, jaki powinny mieć ekrany do rzutników, w biurach to 16:10 (WXGA). Bardziej zaawansowane projektory mogą dysponować rozdzielczością FullHD, gdzie obraz ma proporcje 16:9. Cały czas są jednak produkowane projektory o proporcjach obrazu 4:3.

Ekrany do projektorów rozwijane mogą posiadać mechanizm sprężynowy lub napędzany silnikiem elektrycznym. Ekrany do rzutników rozwijane ręcznie z reguły są tańsze, ale są zdecydowanie bardziej podatne na uszkodzenia, ponieważ ich mechanizm wymaga pewnej biegłości przy obsłudze. Zwinięcie ekranu musimy zapoczątkować szarpnięciem, a następnie kontrolować prędkość zwijania ekranu. Jeśli ekran wymknie się nam z ręki, jego dolna listwa może z dużą siłą uderzyć w obudowę, uszkadzając ekran.

Tags:

Comments are closed.