Jak wybrać kabel HDMI?

Nie zawsze, kupując w sklepie najdroższy kabel Hdmi, po próbie połączenia nim naszego sprzętu audio-video, będziemy całkowicie usatysfakcjonowani. Na co powinniśmy zwrócić uwagę wybierając kable HDMI? Ponieważ większość nawet najtańszych kabli spełnia wszelkie wymagania, co do jakości przesyłanego sygnału (3D, protokół 1.4, ARC itd.), proponuję skupić się na praktycznych aspektach wyboru przewodu.

Wybierając przewody HDMI trudno w sklepie ocenić jakość przewodnika z którego zostały wyprodukowane. Możemy jednak sprawdzić, na ile zewnętrzna izolacja jest elastyczna i z jakiego jest wykonana tworzywa. Producenci tanich kabli HDMI, chcąc nadać im bardziej profesjonalny wygląd, stosują na zewnętrznej izolacji, dodatkowo stylonowy oplot, co powoduje, że kabel robi się sztywny i trudny do ułożenia. Po podłączeniu do lekkiego dekodera TV sat, możemy mieć problem z takim ustawieniem urządzenia, które odpowiada nam, a nie naszemu przewodowi.

Zanim zakupimy kabel HDMI, zanalizujmy położenie gniazd w naszym telewizorze i sprzęcie z którym go będziemy łączyć. Często duże metalowe wtyki, mogą nam utrudnić podłączenie i uniemożliwić dosunięcie telewizora do ściany.Na rynku dostępne są przewody HDMI z wtykami prostymi, kątowymi, lub jednym prostym, a drugim kątowym. Osobiście, polecałbym kable HDMI z wtykiem przegubowym np.kable hdmi Vivanco, który pozwala na dowolne położenie kabla wobec gniazda.

Jeżeli wybieramy kabel HDMI z oplotem, to z takim który jest wykonany z cienkich, miękkich włókien. Elastyczność i grubość przewodu HDMI wpływa na możliwość ukrycia go w listwach maskujących. Jeśli posiadamy uchwyt, który pozwala na ruch telewizora w szerokim zakresie, to elastyczny i niezbyt gruby przewód HDMI pozwoli na jego estetyczne poprowadzenie po elementach uchwytu.

Jeśli nasz telewizor chcemy zamocować na ścianie, z użyciem jakiegoś zaawansowanego uchwytu, który umożliwia ruchy ekranu w dużym zakresie, to musimy to uwzględnić wybierając przewód HDMI odpowiedniej długości. Należy tak zaplanować jego przebieg, żeby można go było w estetyczny sposób poprowadzić po ramionach uchwytu, nie narażając na rozciąganie lub przypadkowe przycięcie. Popularne w sklepach długości 1,8 m., a nawet 3 m. mogą okazać się zbyt krótkie.

Tags:

Comments are closed.