Hydraulika – potęga płynów

Jednym z wielu elementów układu hydraulicznego są pręty chromowane. Wydrążone w środku, mają kształt i funkcję rur przewodzących odpowiednią ciecz w układzie. Chromowanie oddziałuje na gładkość rur, co ma znaczenie przy takich tematach jak hydraulika siłowa. Siłowniki hydrauliczne to bardzo delikatne urządzenia i jako takie muszą mieć przystosowane do ich działania warunki.

Przykład wykorzystania potężnej nauki, jaką jest hydraulika siłowa widzimy na przykładzie urządzeń takich jak windy samochodowe. Te wspaniałe maszyny mogą wynieść na kilka metrów nawet bardzo ciężkie auta, wykorzystując do tego ułamek energii elektrycznego podnośnika. Ruch płynów w rurkach i rurach układu hydraulicznego przesuwa tłoki, które oddziałują na nasz obiekt zainteresowania.

Hydraulika siłowato obecnie najbardziej popularne zastosowanie dla prawa Pascala. Według tego siedemnastowiecznego uczonego, ciśnienie wewnątrz płynu będącego w równowadze, wywołane działaniem sił zewnętrznych ma wartość jednakową we wszystkich punktach cieczy. Dzięki temu prawu możemy wykorzystać małe tłoczysko do wywołania o wiele większego nacisku.

W obecnych czasach maszyny zastępują i ułatwiają pracę ludziom w wielkiej liczbie zadań czy prac. Dla przykładu, siłowniki hydrauliczne, oparte na ponad czterystaletnich twierdzeniach Pascala napędzają dzisiejsze koparki czy podnośniki. Może się wydawać niewiarygodne, by mała zmiana ciśnienia płynu mogło tak znacząco wpływać na tłoczyska, jednak fizyka mówi sama za siebie – siłownik hydrauliczny jest w stanie zwielokrotnić siłę użytą na wejściu.

Do swojego normalnego działania siłowniki hydrauliczne potrzebują odpowiedniej cieczy. W dawnych czasach stosowano w tym celu wodę, jednak współcześnie wypiera ją jako płyn hydrauliczny specjalny olej. Pozwala to na osiągnięcie większych wartości siłowych dla poszczególnych systemów co przekłada się wprost na zwiększenie się efektywności i wydajności pracy maszyn.

Tags:

Comments are closed.