Leczenie głogiem

Działanie głogu było już doceniane przez znachorów w dawnej Polsce, którzy zalecali stosowanie głogu zwłaszcza osobom w starszym wieku, co miało na celu zachowanie ich na dłużej w dobrym stanie zdrowia. Głóg właściwości swoje bierze z zawartych w nim przeciwutleniaczy i witamin mających korzystny wpływ na ludzki organizm. Osoby w starszym wieku powinny szczególnie pić regularnie właśnie napar z owoców głogu.

Głóg jest drzewem owocowym. Jednakże jego owoce nie są często spotykane na naszym stole. Nie jest to dobre, gdyż głóg ma zbawienne działanie lecznicze. Głóg owoce jego działają korzystnie na serce, pomagają wspierać jego pracę. Dlatego też bardzo często są zalecane dla osób po zawale serca, udarze mózgu, czy też osobom z nadciśnieniem tętniczym. Głóg zastosowanie ma pozytywne, warto więc zapoznać się z działaniem głogu na organizm człowieka.

Rozróżniamy co najmniej kilka gatunków głogu. Głóg jednoszyjkowy, głóg dwuszyjkowy, głóg ozdobny, głóg pośredni i oczywiście głóg pospolity. Jasnym jest, że każdy gatunek głogu ma owoce, jednak owoc głogu właściwości swoje ma uzależnione ściśle od podgatunku głogu jaki reprezentuje. Warto zatem zapoznać się z różnicą pomiędzy głogami.

Jarzębina ma bardzo podobne owoce do głogu, dlatego też często przez osoby, które zbyt nie znają się na botanice, te dwa drzewa są mylone. Owoce głogu najłatwiej rozróżnić po samym drzewie. Jarzębina jest bardziej smukłym drzewem, rosnącym bardziej wzdłuż niż wszerz. Głóg natomiast również nie należy do szerokich drzew, jednakże w porównaniu do jarzębiny korona głogu rozchodzi się znacznie wszerz.

Głóg jest drzewem, które rośnie w praktycznie całej Polsce. Jego cechą charakterystyczną jest to, iż nie osiąga zbyt wielkich rozmiarów za młodu. Dopiero stuletnie głogi mogą poszczycić się wielkością jaką osiąga dąb po pięćdziesięciu latach. Gałęzie głogu mają krótkie i ostre kolce, podobne do tych, które znajdują się na różach. Toteż zrywając owoce głogu należy być ostrożnym, aby nie pokłóć się o jego ostre końce.

Tags:

Comments are closed.