Skup mebli antycznych a ich renowacja

Jedną z gałęzi renowacji jest tzw. renowacja częściowa. Polega ona na klejeniu poszczególnych warstw, wypełnianiu ubytków czy pęknięć. Czasem również zachodzi potrzeba dorobienia konkretnego elementu. Sprawia to oczywiście niemało trudności, gdyż problemem staje się nie tylko odpowiednie wykonanie, ale też dobór właściwego materiału. Tak więc im rzadziej spotykany gatunek drewna, tym trudniej.

Przywrócenie dawnego blasku w przypadku szaf czy regałów ogranicza się zwykle do prac stolarskich, czyli związanych z drewnem. Jednak gdy w grę wchodzą meble antyczne takie jak sofy czy fotele, wymieniana jest również tapicerka. Poza dobraniem właściwej tkaniny trzeba pamiętać również o wypełnieniu. Zwykle używa się do tego nie gąbki, lecz trawy morskiej. Zadbać trzeba także o wygodę siedzenia stosując odpowiednie sprężyny.

Zdarza się, że do pracowni trafiają antyki, których stan jest opłakany. W takim przypadku potrzebna jest renowacja gruntowna, o wiele bardziej pracochłonna niż renowacja częściowa. Niezbędnym jest bowiem dorobienie większych elementów mebla, ozdób, szuflad, drzwiczek, półek. Dodatkowo w grę wchodzi wymiana zawiasów, zamków czy dorobienie kluczy. Osobną kategorię stanowią tez elementy szklane.

Renowacja to bardzo odpowiedzialne zadanie. Jej niewłaściwa forma może doprowadzić do zniszczenia cennego mebla lub do nieprawidłowego odtworzenia jego niepowtarzalnych części. Odnosi się to przede wszystkim do procesu szlifowania, po którym meble antyczne są odpowiednio malowane. Używana do tego politura może tylko częściowo przykryć wcześniejszą fuszerkę.

Co sprawia, że utrzymanie w odpowiednim stanie starych mebli jest trudne? Po części jest to z pewnością wina nieregularnych kształtów. Antyki cechują się wyrafinowanymi formami, przez co trudno je czyścić. Niestety wszelkie zabrudzenia odbijają się negatywnie na ich kondycji, co przejawia się po latach. Zdobienia, choć tak atrakcyjne dla oka, mają więc również swoje wady.

Tags:

Comments are closed.