Diety ograniczające węglowodany

Być na diecie – kto z nas tego nie poznał? Większość z próbujących stracić kilogramyukróca wartość kalorii, a to nie jedyna droga postępowania”.
Dieta low carbwiąże się najczęściej z dietą Atkinsa. Istnieje wiele diet zakładających na obcięciu ilości węglowodanów w pożywieniu.
Można wyszczególnić tu m.in. dietę dra Atkinsa, dietę <a href=" białkową, cykliczną dietę ketogeniczną, dietę South Beach i wiele innych.
Nie ma powszechnie głoszonej definicji diety niskowęglowodanowej.
Amerykańskie Stowarzyszenie Lekarzy Rodzinnych definiuje niskowęglowodanową jako dietę, w której spożycie węglowodanów nie przekracza 60g dziennie.

W 2008 roku grupa badaczy specjalizujących się w badaniach diet niskowęglowodanowych przedstawiła następujący podział:

1. Niskowęglowodanowa dieta ketogeniczna (LCKD, low-carb ketogenic diet): poniżej 50g węglowodanów dziennie, węglowodany to mniej niż 10% całkowitych przyjmowanych kalorii
2. Dieta niskowęglowodanowa (LCD, low-carb diet): 50-130g węglowodanów, 10-26% kalorii
3. Dieta średniowęglowodanowa (MCD, moderate-carb diet): 130-225g węglowodanów, 26-45% kalorii

Fundamentem naukowym, na którym opiera się dieta niskowęglowodanowa jest informacja dotycząca wpływu spożywania węglowodanów na stężenie glukozy we krwi oraz związaną z tym produkcją hormonów przez człowieka.
Popularne dania w cywilizacji zachodniej są bogate w węglowodany, dlatego praktycznie każdy posiłek wiąże się z produkcją insuliny i niskim glukagonu – antagonisty. Dla kontrastu, celem diety niskowęglowodanowej jest minimalizacja wydzielania insuliny na korzyść jej antagonisty, który stymuluje lipolizę i glukoneogenezę – spalanie energii pobieranej z tkanki tłuszczowej.
Przepisy low carb można zapoznać siętutaj.

Tags: , , ,

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.