Jak bez uszczerbku przewozić osoby?

Przewóz osób to niebywale odpowiedzialna branża. Transport osobowy nie bez powodów jest przedsięwzięciem do którego wykonywania dopuszczone są osoby spełniające szereg wymagań. Zaczynając od uzyskania Certyfikatu Kompetencji Zawodowych wydawanego przez ITS (Instytut Transportu Samochodowego), licencji w krajowym lub międzynarodowym przewozie osób, wydawanych przez Starostwa Powiatowe w przypadku licencji krajowych oraz BOTM (Biuro Obsługi Transportu Międzynarodowego) w przypadku licencji międzynarodowych, po zabezpieczenia majątkowe w celu uzyskania licencji które wynoszą: 9 tys euro za pierwszy samochód oraz po 5 tys euro za każdy następny a także szereg innych warunków koniecznych do spełnienia by móc wykonywać ten trudny fach.

Mając na uwadze bezpieczeństwo przewożonych pasażerów którymi niejednokrotnie są dzieci przewoźnik ma obowiązek zadbać o dobry stan techniczny autokaru czy mikrobusu. O to by pracobiorca kierowca do wykonywania przewozów posiadał wszystkie potrzebne kwalifikacje a więc: prawo jazdy, zaświadczenie o ukończeniu kursu na przewóz osób, ważne badania psychotechniczne oraz ważne badania lekarskie. Na ich podstawie otrzymuje od pracodawcy zaświadczenie, które wraz z prawem jazdy i tarczkami z tachografu, upoważnia kierowcę do wyruszenia w trasę.

Autobus musi być wyposażony w odpowiednią ilość gaśnic, wyjść bezpieczeństwa oraz wybijaków do szyb. W trakcie przewozu osób jeśli fotele wyposażone są w pasy bezpieczeństwa a takowe przypomnijmy musi posiadać autobus wyprodukowany po 2006 roku, każda osoba powinna być w nie zapięta. Bagaż powinien znajdować się w miejscu na niego przeznaczonym a więc w bagażniku lub lukach bagażowych. Podręczne bagaże mogą być przewożone na półkach nad fotelami autokaru, jeśli autobus jest w nie wyposażony. Tu ważna uwaga: bagaż nie powinien znajdować się w przejściu pomiędzy fotelami – nie powinno tam się znajdować nic, co może utrudnić ewentualną drogę ewakuacji pasażerów.

Tutaj apel do nauczycieli i rodziców dzieciaków którzy korzystają z przewozów szkolnych na słynne baseny, kina, teatry itp. Zwróćcie uwagę czy wasze dziecko nie jedzie na kolanach koleżanki lub w trójkę nie siedzą na dwóch fotelach. To niewybaczalne wykroczenie. Za taką sytuacje w trakcie kontroli bez mandatu na pewno się nie obędzie, ale nie o to chodzi, przecież najważniejsze jest bezpieczeństwo a możemy sobie wyobrazić co dzieje się z dzieciakiem podczas nawet mocnego hamowania samochodu. Drodzy rodzice, nauczyciele – wybierajcie zatem pewnych, sprawdzonych i kompetentnych przewoźników by mieć pewność że nasze pociechy są w dobrych warunkach i bez uszczerbku przewożone.

W Łodzi taką firma która dba o każdy szczegół i nie pozwala na najdrobniejsze wykroczenie jest firma Plus Tour, oferująca przewóz osób busami, mikrobusami i autobusami. W przewozie osób są z pewnością jednymi z najlepszych. Przestrzegając przepisów dotyczących przewozów osób Plus Tour stara się w jak najlepszy sposób budować dobry wizerunek firmy.

Tags:

Comments are closed.