Miesięcznik „Służba Zdrowia” napisał

Jak rozmawiać o śmierci? Poczynania młodych lekarzy zdradzają ich niedostateczną wiedzę i umiejętności w dziedzinie opieki paliatywnej. Zwłaszcza wielu problemów przysparza im rozmawianie z umierającymi i ich krewnymi. Wielu doktorów ma świadomość swojej bezradności połączonej z zażenowaniem spowodowanym przejawianą przez konających chorych nieufnością. Opieka paliatywna to zajęcie nie dla każdego.

Zakażenia wirusowe są powodem ostrego zapalenia gardła w ok. 70% przypadków. Typowo są to zakażenia spowodowane przez: adenowirusy, rhinowirusy, coronawirusy, enterowirusy (wirus Coxackie), RS, paragrypy, wirus Epstein-Barr. Zakażenia bakteriami stanowią 10-30% zapaleń gardła. Najważniejszym czynnikiem bakteryjnym jest od lat Streptococcus pyogenes grupy A (90-95% angin bakteryjnych). Choroby migdałków u dzieci stanowią istotny problem kliniczny.

Zapalenie spojówek to jedna z najczęściej występujących chorób oka. Pacjenci cierpiący na tę chorobę skarżą się najczęściej na: zaczerwienienie oczu, kłucie, uczucie ciała obcego [czy też|lub] ziarnek pod powiekami, pieczenie, światłowstręt, łzawienie oraz ciężkość i sklejanie się powiek. Chorzy na ostre zapalenie spojówek powinni dostać krople do oczu z antybiotykiem lub sulfonamidem, również maść do smarowania oczu na noc.

Naukowcy udowodnili, że w większości leków homeopatycznych w rozumieniu chemicznym nie ma praktycznie nic, pisze Łukasz Komsta. Istotą metody produkcji leków homeopatycznych jest, nie licząc rozcieńczania, powtarzane potrząsanie roztworem substancji leczniczej. Homeopatia stoi ponad prawem, ponieważ leki homeopatyczne nie muszą wykazywać dowodów skuteczności leczniczej. Chorzy chcą wiedzieć, czy homeopatia to niezawodna metoda leczenia licznych przypadłości czy największy przekręt w dziejach medycyny? Jak mawia prof. Andrzej Gregosiewicz – homeopatia to „okultystyczna farsa ”, zdemaskowana przez naukowców.

Udar mózgu nie jest jedną chorobą, lecz zespołem o różnych przyczynach. W 15-20% jest to udar krwotoczny (wylew), a w 80-85% udar niedokrwienny. Przyczyną udaru niedokrwiennego są zmiany miażdżycowo-zakrzepowe w arteriach zewnątrzmózgowych, w 20-25% zmiany w małych naczyniach wewnątrzmózgowych, w 20-25% zator i w ok. 5% inne rzadziej występujące przyczyny. Następstwem udaru może być inwalidztwo.

Tags:

Comments are closed.