Ekrany do zabudowy – co to jest?

Ze względu na rodzaj mocowania ekrany projekcyjne mogą posiadać mocowanie ścienne lub sufitowe. Jeżeli dysponujemy względnie niskim pomieszczeniem lub zależy nam na estetyce naszej instalacji, dostępne są ekrany do zabudowy w suficie. Ekran w stanie wyłączonym nie jest właściwie widoczny, dopiero po włączeniu rozwija się z płaszczyzny sufitu. Dopełnieniem tego typu instalacji może być winda chowająca w stropie również rzutnik. Wszystkie te urządzenia mogą być uruchamiane za pomocą jednego pilota.

Jeśli dokonaliśmy wyboru projektora, znamy jego wszystkie podstawowe parametry oraz możliwości lokalizacji go w naszym pomieszczeniu, możemy zabrać się za wybór ekranu. Ekran do zabudowy powinien mieć proporcje takie, jak obraz z projektora, przy jego naturalnej rozdzielczości, czyli najbardziej popularny w tej chwili w kinie domowym format 16:9, bądź cieszący się popularnością wciąż w biurach 4:3 lub 16:10.

Ustalając szerokość ekranu należy przyjąć, że nie powinna być ona większa niż 70% odległości ekranu od najbliższego widza. Naturalnie jest to wartość przybliżona i może zależeć od indywidualnych preferencji. Wybierając miejsce na nasz ekran do zabudowy sufitowej powinniśmy zwrócić uwagę żeby jego dolna krawędź nie była umieszczona wyżej niż 0,8 – 1,2 m. od posadzki.

Podejmując decyzję, jaki materiał powierzchni projekcyjnej ma posiadać nasz ekran do zabudowy, trzeba uwzględnić możliwości kontrolowania oświetlenia w naszym pomieszczeniu. Jeżeli możemy je całkowicie zaciemnić, wybierzmy materiał szary. Kolor ten uwydatnia kontrast i lepiej odwzorowuje kolory, charakteryzuje się jednak w miarę małym współczynnikiem odbicia (0,8-0,9).

W zależności od przewidzianego budżetu powinniśmy zatroszczyć się o to, aby nasz ekran do zabudowy był wyposażony w czarne obramowanie obrazu. Wykorzystując właściwości ludzkiego oka, powoduje ono, że odbieramy obraz jako bardziej kontrastowy i nasycony barwami. Ekran do zabudowy sufitowej może opcjonalnie mieć także czarną powierzchnię pomiędzy obrazem a sufitem (top).

Tags:

Comments are closed.