Biuro rachunkowe Grudziądz

Nieważne, czy uruchamiasz firmę, czy prowadzisz ją już wiele lat. Twoim problemem jest i będzie mnóstwo biurokracji, dzięki której musisz się przedzierać każdego miesiąca, by spełnić swoje powinności przedsiębiorcy wobec ubezpieczalni czy skarbówki, a następnie ujścić krajowi daninę w formie ubezpieczenia i taksu.

Nie zawsze musi tak przebiegać. Kreatywna księgowość pomoże Ci zapomnieć o koszmarze biurokracji i wysokich kosztach prowadzenia działalności.

Kiedy w przeszłości planowałem założeniu firmy, rozglądałem się za księgową, pytałem znajomych o formę firmy, którą miałem zamiar prowadzić, jakie sposoby podatku wybrać. Nie miałem pojęcia, czy dużo powinienem zarobić, by nie dokładać do biznesu. Wiedziałem już, że moja oferta jest wystarczająco dobra, aby rynek mnie nie odrzucił, obawiałem się raczej o obciążenia dotyczące spraw z prowadzeniem biznesu. Szukałem kogoś, kto mnie wesprze. Rozmawiałem z grupą osób, które prowadziły biznes. Sporządziłem spis biur rachunkowych, mogących prowadzić mój biznes od strony podatkowej.
Podzieliłem spis według kryteriów. Jednym z nich była wysokość opłat i dostępność usług i pomocy:
– podatki online – kosztuje grosze, nie licz tam na dobre traktowanie przez księgowego, co najwyżej przez komputer,
– tania księgowa, bez firmy, – zna podstawy, lecz deklaracji do skarbowego nie dostarcza,
– tani księgowy – obsługuje kilku przyjaciół, podpowie, dostarczy dokumenty do urzędów,
– biuro rachunkowe z ponad setką klientów, kilkunastoma pracownikami, w którym rządzi ład, ale nie można spodziewać się pomocy telefonicznej w bardziej skomplikowanych problemach.
tak więc na początku odrzuciłem obsługę online i ogromne biuro podatkowe, gdyż pragnąłem niedrogiej usługi podatkowej, lecz o miłej obsłudze. Dłuższy czas zastanawiałem się nad księgowością typu “znajomą znajomej”, która pracowała jako księgowa w jakiejś przedsiębiorstwie, a wszystko co zapewniała, to prowadzenie książki mógłbym samodzielnie zrobić a także obliczanie zusu, jeśli trafię na zwolnienie lekarskie, co także jest łatwe. Odwiedziny w urzędach to przyjemność przeznaczony dla mnie osobiście. Niska cena nie zwyciężyła z wygodą i obawą przed biurokracją, i dlatego finalnie porzuciłem tę możliwość.

Chciałem spotkać się z księgowymi z wyższej półki cenowej – tu miałem w spisie dwie możliwości. Pierwsza oferta to dwie urocze i starsze kobiety. Bardzo konkretne i dokładne. Ani na chwilę nie odkładały ołówka i kartki. Na każde moje pytanie związane z typem działalności czy podatkami, ołówek i kartka w użyciu i wyskakiwały na kartce cyferki. To było dobre. pytać o możliwości przysparzania obciążeń kosztowych w przedsiębiorstwie, zakupu samochodu na firmę oraz akcesoriów związanych z prowadzeniem działalności. Tu nieczęsto dostawałem klarowne wytłumaczenie. Dom na uruchomienie działalności trzeba zarejestrować do US i bulić za niego horrendalne obciążenia podatkowe, zyskując nieznacznie na kosztach – a co w przypadku kłopotów z zadłużeniem interesu? Co domem? Auto w leasing całkiem nie spodobał się moim niedoszłym księgowym. Kreatywna księgowość to był sprawa jakby im nieznany. Nieco odżegnywały się od Zawożenie papierów do urzędów, ale w końcu podniosły opłatę za usługi i wyraziły zgodę na to. Hmm. Idę do kolejne biuro rachunkowe.

Z obecnym księgowym poznaliśmy się pierwszy raz w drodze, w pobliżu biura jednego z firm, które obsługuje. Piękna pogoda i brak czasu sprawił, że to było idealne wyjście. Rzeczowa rozmowa na świeżym powietrzu udowodniła mi jedno: ów człowiek dokładnie wiedział, co dla mnie ważne. Od początku wyperswadował mi używanie mojego mieszkania do celów działalności, zaproponował mi kilka metod nabycia samochodu firmowego. W pamięci zliczył dla mnie miesięczne koszty prowadzenia firmy i podał, ile faktycznie będę bulił ZUS i podatków. Uchylił rąbka tajemnicy związanej z terminem kreatywnej księgowości. Od razu zaproponował też dokładne przedziały czasu, w których moja firma musi się rozwinąć. Ujął mnie ludzkim podejściem do moich spraw.

W krótkim odcinku czasu przyszedł termin założenia działalności. Byłod dokładnie tak, jak mówił mi księgowy. Podpisaliśmy kontrakt, z której wynikało, że jego firma jest ubezpieczona i w razie trudności polisa ponosi koszty następujące z błędów w papierach. Nasza kooperacja okazała się Idealna. Moim zadaniem jest kolekcjonowanie papierków i raz w miesiącu dowiezienie ich do księgowego. Całą korespondencję z US kopiowałem i przesyłałem drogą mailową księgowemu. Przez wiele lat raz odwiedziłem ZUS , i nie odezwałem się tam ani słowem, tylko złożyłem podpis. Nie wiem natomiast, gdzie jest US w mojej miejscowości. Co więcej – księgowy prosił mnie, abym ostrzegał go, gdy wysyłam poważne rachunki – razem myślimy, którego dnia je wystawić, tak by zoptymalizować obciążenia związane z podatkami . Czasem zachodzi taka sytuacja, że moje biuro rachunkowe dzwoni i pyta, czy aby nie muszę nabyć następnego komputera albo monitora, gdyż unikniemy tą drogą wysokiego podatku. Otrzymuję też komplet wskazówek, które pozwalają na to, by nie płacić nadmiernych zobowiązań do skarbowego, a przy okazji nie wykraczać poza ramy prawa. Ostatnio na przykład – księgowy zwrócił mi uwagę na część moich wydatków – “na ubrania robocze”, które chciałem wrzucić w koszty: “Masz w 100% czystą dokumentację Twojej firmy, skarbowy w razie kontroli przyczepi się do marynarki za kilkastówek, po co nam to?”. Te porady kreatywnego księgowego wiele razy zapobiegały kłopotom.

Szmat czasu współdziałania zaowocowało przyjaźnią z księgowym. Podobne pasje pozwalają nam rozmawiać nie tylko o papierkach i ZUSach. Zdarza się, że moja wiedza czasem przydaje się księgowemu. Z czystym sumieniem mogę zarekomendować taką układ i tego typu biura rachunkowe. Dobre podejście do petenta, a nie tylko biurokracja oraz duża wiedza praktyczna w temacie prawa podatkowego to podłoże idealnej kancelarii podatkowej. Nie ma znaczenia, czy jesteś w mieście Radom, czy Grudziądz, szukając księgowej albo biuro podatkowe Grudziądz, obowiązkowo sprawdźcie te cechy!

Tags: ,

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.