Ceny mieszkań ponownie spadły

usredniona wartosc metra kwadratowego mieszkania w transakcjach pokazywanych przez klientów poprzez ostatniego tygodnia troche zmalaly sie w Warszawie(minus 12 proc.). poza obnizka ceny spadały. Wyjatkikiem jest Gdynia, gdzie dostrzezelismy w wskaznik miesiaca wzrost o 0,9 proc. W nastepstwie w ciągu ostatniego roku indeks cen transakcyjnych utracil o 11,2 proc.

Nie zatrzymuje sie tempo w jakim powstaja obnizki ceny mieszkań. Najnowszy odczyt indeksu cen transakcyjnych mieszkan w Warszawie wskazuje, że w marcu ceny obnizyly sie o 1,85 proc. To już nastepny z rzędu miesiąc, w którym dany wskaznik pokazuje wynik na minusie.

Jak wynika z analizy jednego z portalu mieszkaniowego średnie ceny sprzedawanych mieszkań w Warszawpie spadły w ciągu ostatniego miesiaca o ponad 7%. W stolicy stawka za m2 jest teraz aż o prawie 500 zł niższa niż przed rokiem Do ponad 5-procentowych spadków cen doszło także w 5 innych spośród 18 badanych miast: Białymstoku, Gdańsku, Gdyni, Łodzi i Szczecinie. W każdym z nich aktualne stawki za m2 używanego lokum są o ponad 260 zł niższe niż rok temu.

Choć w wrzesniu ceny mieszkan w Warszawie po raz kolejny nieznacznie obnizyly sie, to o spektakularnych przecenach wciąż nie może być mowy. Jeśli jednak policzymy notowane co miesiąc, niewielkie roznice stawek, to zauwazymy, że w ciagu roku ceny sprzedazowe mieszkań w Warszawie spadly o 4,6%.

Wyjątek wśród największych miast stanowi Warszawa. W Warszawie cena m2 mieszkania sprzeawanego do sprzedaży na rynku pierwotnym jest w stosunku do kwietnia 2010 roku wieksza o 2,9%, tj. o 186 zł/m2. wzkaznik ten nie prezentuje jednak, że w Warszawie, jako jedynym miejscu w Polsce, popyt jest wyzsza niz podaż. przedstawiony wzkaznik to wynik większej podaży mieszkań z rynku pierwotnego, których wieksze ceny podbijają średnią. nastepnie, przez ostatnich 7 tygodnie, tylko w kilku przypadkach – w czerwcu – widzielismy wartości wyniku wobec poprzedniego miesiąca. Były to jednak tylko kosmetyczne wartosci, pokazujace tylko 0,13 i 0,61 proc.

Tags:

Comments are closed.