Ceny nowych nieruchomosc ponownie spadły

Jak pokazuja wyniki analizy jednego z portalu mieszkaniowego usrednione ceny sprzedawanych nieruchomosci w Warszawpie ulegly obnizce przeciagu ostatniego terminu o ponad 7%. W stolicy wskaznik za m2 jest obecnie aż o prawie 500 zł niższa niż przed rokiem Do ponad 5-procentowych spadków cen doszło także w 5 innych spośród 18 badanych miast: Białymstoku, Gdańsku, Gdyni, Łodzi i Szczecinie. W każdym z nich aktualne stawki za m2 używanego lokum są o ponad 260 zł niższe niż rok temu.

Nie zatrzymuje sie tempo w jakim spadają ceny mieszkań. Najnowszy odczyt indeksu cen transakcyjnych mieszkan w Warszawie wskazuje, iż w kwietniu ceny spadly o 1,85 proc. To już kolejny z rzędu okres, w którym ten wskaznik notuje wynik na minusie.

Wyjątek posrod wiekszych miast stanowi Warszawa. W Warszawie cena m2 mieszkania oferowanego do sprzedaży na rynku wtórnym jest w stosunku do lipca 2010 roku wieksza o 2,9%, tj. o 186 zł/m2. Wynik ten nie prezentuje jednak, że w Warszawie, jako jedynym miejscu w Polsce, popyt jest wyzsza niz podaż. ukazany wzkaznik to efekt większej oferty kupna nieruchomosci z rynku pierwotnego, których wieksze ceny pokazuja średnią. Co więcej, w ciagu ostatnich 2 miesięcy, jest w kilku przypadkach – w styczniu – widzielismy wartości wyniku wobec ostatniego miesiąca. Sa to jednak tylko kosmetyczne wzrosty, sięgające odpowiednio 0,13 i 0,61 proc.

Choć w lipcu ceny mieszkan w Warszawie po znowu nieznacznie spadły, to o spektakularnych obnizkach wciąż nie może być mowy. Jeśli jednak zsumujemy notowane raz na miesiac, niewielkie zmiany stawek, to zauwazymy, że w ciagu roku ceny ofertowe nieruchomosci w Warszawie obnizyly sie o 4,6%.

Średnia cena metra kwadratowego mieszkania w transakcjach realizowanych przez klientów poprzez ostatniego roku najbardziej stopniała w Warszawie(minus 12 proc.). Jednak nie tylko ceny zmalaly. Wyjatkikiem jest Gdynia, gdzie dostrzezelismy w wskaznik miesiaca zwieskzenie o 0,9 proc. W nastepstwie w ciągu ostatniego miesiaca indeks cen ofertowych zmalal o 11,2 proc.

Tags:

Comments are closed.