Jak widać to czego nie widać.

Wykonania USG nie niesie ze sobą żadnych niebezpieczeństw dla pacjenta. Jest całkowicie nieinwazyjną metodą diagnostyczną. Aparatura do USG jest w licznych gabinetach lekarskich najczęściej ginekologicznych pozwala uzyskać obraz w czasie rzeczywistym. Do najmniej przyjemnych elementów badania należy nałożenie żelu do przeprowadzania USG-bywa chłodny.

Ultrasonograf USG to popularny sprzęt medyczny, którym wykonanie badania jest stosunkowo nie kosztowne i bardzo szybkie. Powszechnie stosowane w ginekologii, gastrologii,neurologii i wielu innych dziedzinach medycyny. Do najbardziej znanych modeli ultrasonografów można zaliczyć Logiq i Voluson[/link\], słynących z małej awaryjności. Innym również znanym ultrasonografem jest Voluson.

W pomieszczeniach lekarskich czasami można spotkać bardziej rozwinięta [link]sprzęty medyczne do jednych z nich zaliczane są ultrasonografy oraz echokardiografy. Obydwie maszyny wykorzystują w swoim funkcjonowaniu zjawiska fal dźwiękowych (rozchodzenie,odbicie) o odpowiedniej częstotliwości. Im większa częstotliwość tym dokładniejszy obraz lecz mniejszy zasięg działania aparatury.

Ultrasonograf w swojej budowie jest laserem. Profesjonalny aparat USG zbudowany jest z monitora, klawiatura, analogowego procesora sygnałowego, cyfrowego procesora sygnałowego, transformatora izolacyjnego i zasilacza. Do wykonania badania potrzebne są również sondy i głowice, które są narażone na najszybsze zużywanie się w aparaturze ultrasonografu, a jako, że wymiana jest bardzo droga, należy o to dbać.

Echokardiograf to urządzenie zezwalające na przeprowadzanie badania na klatce piersiowej, które zezwala na obrazowanie serca w badaniu jedno-, dwu- lub trójwymiarowym. W czasie badania wysyłane są fale ultradźwiękowe które przechodzą przez ścianę klatki piersiowej. Tak samo jak w przypadku ultrasonografu wymagany jest okresowy przegląd techniczny aby mieć pewność uzyskanego obrazu.

Tags:

Comments are closed.