Tajemnice wyszukiwarek

Pamiętaj, używając operatorów nie używamy spacji, to bardzo ważne! Newralgiczny operator to “link:twojastrona.pl” zwraca on w wynikach linki prowadzące do twojej strony z innych stron. Jest to bardzo przydatna funkcja, twoja strona www może dzięki temu wiele zyskać.

Kolejny jest operator related: wyświetla on strony podobne (według algorytmu wyszukiwarki) do strony wpisane razem z operatorem np. “related:twojastrona.pl”. Ciekawy i przydatny może się okazać operator info:, wpisanie go wraz z adresem strony wyświetli informacje o twojej stronie, które posiada wyszukiwarka. Operator define: pokazuje definicje pobrane z różnych stron, wyrazów lub fraz wpisanych po operatorze. Komenda site: wyświetla zaindeksowane podstrony danej witryny, można natomiast zbudować dłuższe zapytanie np. “laptop site:twojastrona.pl” – zostaną wyszukane podstrony o laptopie z witryny twojastrona.pl.

Operator cache: wyświetla zawartość z cache czyli pamięci podręcznej wraz z podanym frazą na przykład “cache:twojastrona.pl laptop”. Użycie samego operatora cache np: “cache:twojastrona.pl” wyświetla kopię strony przechowywaną w pamięci wyszukiwarki.

Oprócz normalnego wpisywania fraz w wyszukiwarki internetowe, możemy użyć także dodatkowych komend, czyli operatorów, które pozwolą nam uzyskać więcej informacji o danej stronie internetowej. Jeśli więc chcesz poznać szczegóły, zapraszam do dłuższej lektury. Jeśli nie skorzysztasz, pamiętaj żebyś potem nie pluł sobie w brodę.

Inne przykłady to “allintitle: twoja strona” wyszuka strony internetowe zawierające w tytule zarówno określenie “twoja”, jak i “strona”. “intitle:twoja strona” wyszuka strony z wyrazem “twoja” w tytule i wyrazem “strona” w dowolnym miejscu, nie koniecznie w tytule. Kolejna grupa operatorów to allinurl oraz inurl. Pierwszy zwraca wyniki, które w adresie URL strony mają słowa wpisae po operatorze, drugi natomiast wyszuka strony zawierające pierwszy wyraz w adresie URL oraz drugi w dowolnym miejscu np: “inurl:twoja strona”.

Tags:

Comments are closed.