Serwery wirtualne

Każdy kto posiada własną stronę internetową musi też mieć miejsce gdzie ją może zainstalować oraz udostępnić publicznie poprzez odpowiednie skierowanie dnsów ze swojej domeny tak aby wskazywała właśnie dany serwer.

Następnymi są tak zwane serwery www shared, współdzielone z innymi użytkownikami – najczęściej jest to jeden serwer podzielony na kilka kawałków pomiędzy kilku właścicieli – dla nas oszczędności a wydajność bardzo dobra dla sporych stron nie zapychających za bardzo zasobów systemowych. Największe i najmocniejsze maszyny to oczywiście serwery dedykowane, w całości dla osoby je wykupującej – mamy tutaj nieograniczone możliwości, w ramach dzierżawy mamy dostęp do wszystkich możliwości konfiguracyjnych maszyny i dostajemy pełną swobodę w działaniach jeśli chodzi o ten serwer.

Aktualnie najbardziej opłacalnym rodzajem hostingu jest oczywiście ten współdzielony z innymi ludźmi, plusem jest, że kiedy nie ma nas online i nie możemy na bieżąca zgłaszać uwag do działania takiego serwera na pewno zrobią to za nas inni jego użytkownicy. Sam osobiście mam wykupioną taką maszynę od dwóch lat i jestem bardzo zadowolony, była to bardzo dobra decyzja. Nie wydaję zbyt wiele a mam naprawdę sporo zasobów do wykorzystania.
Decyzja czy wybrać serwer wirtualny, czy też serwer dedykowany zależy od tego jaki rodzaj strony ma być umieszczony na serwerze, ilość odwiedzających osób itp. Dla strony firmowej w zupełności wystarczy serwer wirtualny. Jeśli zakładamy, że ruch na stronie będzie duży (np. portal o ruchu 20 tys. wejść dziennie) wtedy konieczny jest serwer dedykowany.

Na takich maszynach stoją największe serwisy często potrzebujące kilku lub kilkunastu połączonych ze sobą serwerów dających możliwość używania każdego do innego celu – wtedy wydajność jest największa. Jeden odpowiada na przykład za obsługę php, inny za obsługę bazy danych – każdy proces jest odrębnie sterowany na innej maszynie przez co mamy możliwość w miarę niezauważenie usuwać usterki.

Na dzień dzisiejszy serwery www można podzielić na kilka jeśli nie kilkanaście rodzajów. Te najmniejsze i najtańsze, sprzedawane często po kilka złotych za rok użytkowania to konta z dużymi ograniczeniami jednak idealnie nadające się do użytkowania jako zaplecze pozycjonerskie czy też dla bardzo małych stron www nie wymagających baz danych czy nawet czasem obsługi php.

Tags:

Comments are closed.