Polskie zabytki

Z założenia serwis ma być źródłem informacji dla turystów i Zamkołazów. Dowiedzą się oni w jakim stanie przetrwały do dziś interesujące ich warownie polskie, krzyżackie i śląskie, a także pałace lub dwory obronne, oglądną zdjęcia zamków, przeczytają krótką historię, otrzymają informacje o opłatach za wejście oraz za parkowanie i co najważniejsze dowiedzą się dokładnie, jak trafić na zamki, pałace lub dwory obronne. Niejednokrotnie zdarzyło się bowiem autorowi uświadomić mieszkańców, iż na terenie ich miejscowości był lub nadal jest zamek, pałac lub dwór obronny. Teraz znajdziesz tu również spis przedstawiający turnieje rycerskie, które odbędą się w bieżącym roku na terenie Polski.

Jeden obraz mówi więcej niż 1000 słów, dlatego liczne forografie zamków umieszczone na stronie pozwolą na szybką ocenę stanu, w jakim zachowały się zamki polskie, zamki krzyżackie, śląskie lub czeskie (czyli zamki w Polsce). Mam nadzieję, że fotografie zamków sprawią, iż zamki w Polsce, pałace lub dwory obronne staną się pasją kolejnych osób. Lista zdjęć znajduje się w dziale zdjęcia zamków.

Zamki w Polsce to pierwsza strona na świecie, na której znajdziesz współrzędne GPS warownii w Polsce. Ich rolą jest precyzyjne wskazanie, gdzie zlokalizowane są zamki w Polsce, pałace renesansowe czy dwory obronne, gdyż niektóre polskie zabytki są naprawdę skutecznie ukryte. Znajdziesz tu także zamkowe tapety na komórkę.

Wszystkie średniowieczne warownie, zamki polskie, pałace renesansowe i gotyckie oraz dwory obronne przedstawione na stronie powstały do 1800 r. i zostały osobiście zwiedzone przez autora, dlatego informacje są sprawdzone i rzetelne. Autor dołożył ponadto wszelkich starań, aby opis dojazdu do zabytków był dokładny i zrozumiały dla wszystkich. W podróżach po Polsce autor korzysta z map w skali 1:300.000, 1:200.000 oraz samochodu.

Zamki polskie – tak autorzy wielu stron internetowych nazywają zabytkowe obiekty na terenie naszego kraju. Jest to jednak błąd, ponieważ większość budowli została zbudowana przez inne nacje. Naprawdę są to bowiem polskie zamki, warownie krzyżackie, ale także twierdze śląskie lub czeskie.
Często zabytki polskie są również błędnie opisywane. Mylone są nazwy: zamki, pałace, dwory obronne i niejednokrotnie są one stosowane zamiennie. Z tego powodu autor tej strony w swoich opisach stosuje się do prostych zasad:
Zamki – to budowle obronne z dziedzińcem zamkniętym z czterech stron (stąd nazwa zamek). Zamki polskie były budowane od XIII do końca XV wieku.
Pałace – to rezydencje mieszkalne, których głównym przeznaczeniem są cele reprezentacyjne. Nie miały one roli obronnej, jednak zdarzały się takie obiekty (mamy wówczas do czynienia z tworem o nazwie palazzo in forteca). Pałace były wznoszone od XVI stulecia.
Dwory obronne – to budowle mieszkalne o charakterze obronnym. Charakterystycznymi cechami dworów obronnych są: grube mury z przyporami (przypory nie występują jednak w każdym dworze obronnym), brak dziedzińca, minimum 2 kondygnacje oraz wieże (również nie występują we wszystkich dworach).

Tags:

Comments are closed.