Małe domy.

Dom ma służyć nam przez długie lata. Inwestorzy w Polsce ciągle najchętniej wybierają domy murowane, z racji ich trwałości i właściwości termicznych. Jednak w ciągu ostatnich lat popularne stały się domy w konstrukcji drewnianej, które, dzięki rozwojowi technik wypełniania szkieletów drewnianych, stały się równie dobrze izolowane co ich murowane odpowiedniki a zdecydowanie szybsze w budowie. Jeszcze szybsze w budowie są domy prefabrykowane, składane z elementów na placu budowy. Jednak ich koszt w warunkach polskich jest na ogół wyższy od domów w technologiach tradycyjnych.

Inwestorzy w ostatnim okresie częściej wybierają projekty małych domów, przystosowanych do budowy na tanich działkach. Szczególnie korzystnym rozwiązaniem jest wybór projektu domu do rozbudowy. Budynek taki, ekonomicznie dostępny w pierwszym okresie, w razie potrzeby możemy w niekłopotliwy sposób powiększyć w przyszłości.

Przy doborze projektu, należy zwrócić uwagę na materiały i skonsultować ich ewentualne zamienniki z architektem, który nadzoruje adaptację. Często można dobrać materiały tańsze od proponowanych przez projektanta, jednocześnie posiadające podobne walory użytkowe. Warto sprawdzić co oferuje zbyt. Na ogół też możliwa jest zamiana technologii budowy domu, jednak wymaga to odrębnego opracowania konstrukcji.

Jeżeli jednak nasz budżet jest mniejszy rozważmy zbudowanie domu typowego. Istnieje na rynku szereg propozycji projektów gotowych. Są one często dobrze przemyślane i uwzględniają różnorodne potrzeby inwestorów. Kupując projekt gotowy od razu widzimy jaki dom zbudujemy i czy spełni on nasze oczekiwania. Projekty gotowe, które możemy kupić za cenę kilkukrotnie mniejszą od projektu indywidualnego często wyróżniają się dobrą estetyką a w komplecie sprzedawane są projekty instalacji.

Indywidualne projekty domów jednorodzinnych na ogół kosztują dużo. Jest to dobre rozwiązanie dla zasobnych inwestorów, dobrze znających swoje potrzeby i możliwości, także biorąc pod uwagę kredyt. Jeśli chcemy mieć projekt indywidualny, zamówmy go w sprawdzonej pracowni, będącej w stanie sprostać naszym doprecyzowanym wymaganiom funkcjonalnym i estetycznym.

Tags:

Comments are closed.