Wszystko o ochronie zdrowia

Wirus Ebolaspowodował wielką epidemię gorączki krwotocznej w Zairze w 1976 r. Zmarło 270 osób. Do tej pory myślano, że wirus Ebola atakuje tylko w Afryce. A jednak przeciwciała dla tego groźnego patogenu znaleziono u mieszkających w Azji nietoperzy. Najbardziej zabójcza odmiana wirusa Ebola potrafi przenosić się drogą kropelkową, a nie tylko poprzez ślinę, krew oraz mocz i odchody.

W obecnych czasach, w przychodniach medycznych często nie pamięta się o tym, że pacjent jest najważniejszy. Nierzadko można usłyszeć opowieści o tym, jak to potrzebujący pomocy nie są przyjmowani do lekarza, gdyż skończyły się numerki na dany dzień. Jest to smutne, ponieważ w ten sposób pacjenci są skazani na pogorszenie i tak złego stanu zdrowia, a przecież to nie tak miało wyglądać niesienie pomocy cierpiącym.

Zarobki najlepszych lekarzy sięgają 30 tys. zł netto. Początkujący dostają najwyżej kilka tysięcy. Czasami lekarze skarżą się na nawał pracy – jakby ktoś ich zmuszał do pracy na paru etatach. Dzięki prężnym samorządom, lekarze mogą wynegocjować nawet 20-proc. podwyżki w ciągu roku. Lekarz z drugim stopniem specjalizacji zarabia mniej więcej 7,2 tys. PLN. Niestety, bezrobocie wśród lekarzy zwiększa się.

Frustrującą barierą w dostępie do świadczeń zdrowotnych są kolejki do lekarzy specjalistów. Okres oczekiwania na wizytę u endokrynologa wynosi 7 miesięcy, a angiologa – niecałe 6 miesięcy. Do hematologa trzeba czekać 3,5 miesiąca. Rośnie kolejka do onkologa – z 0,4 do 1,3 miesiąca. W pewnych dziedzinach pojawiła się jednak poprawa. Mniejszy czas oczekiwania na świadczenia zdrowotne odnotowano w geriatrii i neurochirurgii.

Opinie na temat homeopatii są zwykle skrajne. Naukowcy utrzymują, że opiera się ona na efekcie placebo, bo skoro np. w oscillococcinum nic nie ma — to nie ma również substancji czynnej. Homeopaci twierdzą, że leki homeopatyczne synchronizują wibracje organizmu ludzkiego z wszechświatem, dlatego są skuteczne nawet u zwierząt. Naczelna Lekarz Anglii stwierdziła, że homeopatia to stek bzdur. W Polsce odważnie na temat homeopatii pisze prof. Andrzej Gregosiewicz.

Tags:

Comments are closed.